hirdetés
2025. január. 02., csütörtök - Ábel.
hirdetés

 

Sejtek visszaprogramozásával a rák ellen

A tumorsejtek elpusztításával szemben egy új módszer a sejtek visszaprogramozásával próbálja leküzdeni a daganatos betegséget, írja az Origo.

Egy friss tanulmány szerint a rákos sejtek úgynevezett „mester szabályozó” génjeinek feltérképezésével lehetőség nyílhat arra, a beteg sejteket az eredeti, specializált működésükhöz hasonló állapotba alakítsák vissza. A kutatást a KAIST (Korean Advanced Institute of Science and Technology) professzora, Kwang-Hyun Cho vezette, aki egy ún. „digitális iker” (digital twin) rendszert alkalmazott a sejtek génhálózatának modellezéséhez. Ezzel sikerült beazonosítani azokat a génkapcsolókat, amelyek segítségével a vastagbélrák-sejtek valóban „normális-szerű” állapotot érhetnek el – írja az IFL Science.

A rák visszafejlődésének koncepciója régebb óta ismert: a rákos sejtek általában „differenciálatlanná” válnak, vagyis elveszítik a szövetspecifikus tulajdonságaikat, ám ha újra aktiválják az ezeket irányító géneket, akkor a sejtek visszatérhetnek eredeti, működőképes funkcióikhoz.

 Megfelelő génkapcsolókkal nemcsak a rosszindulatú jelleget lehet megszüntetni, hanem akár teljesen más, egészséges sejttípussá is átalakíthatók a daganatos sejtek: például  mellráksejtből specializált májsejteket is létre lehet hozni.

A KAIST kutatóinak újítása abban rejlik, hogy az elméletet egy célzott, szisztematikus módszerrel támasztják alá. Megfigyelték, hogy a daganatok kialakulásakor a sejtek mintegy „visszafelé” haladnak az eredeti differenciálódási pályájukon. Ezt a folyamatot digitális iker révén modellezték, és így megtalálták azokat a molekuláris „mester” kapcsolókat, amelyek meghatározó szerepet játszanak a sejtek eredeti funkcióinak helyreállításában. A kísérletek során vastagbélrák-sejteket sikerült visszaalakítaniuk nem rosszindulatú sejtekké, az eredményeket pedig állatkísérletek is megerősítették.

Ez az új megközelítés mérsékelheti a hagyományos rákterápiákat kísérő mellékhatásokat és a rezisztencia kialakulását, hiszen nem a sejtek teljes elpusztítása, hanem azok átprogramozása a cél. A kutatók bíznak benne, hogy a módszer más ráktípusok esetén is alkalmazhatóvá válhat, kiegészítve vagy akár részben kiváltva a jelenlegi kezeléseket, írja az Origo.

(forrás: Origo)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink