Ősi tumor egy ősteknősben
A rák olyannyira mélyen bele van kódolva a DNS-ünkbe, hogy már a triász kori négylábúak életét is megkeserítette, írja a Qubit.
Az ősteknős (Pappochelys rosinae, avagy szó szerinti fordításban nagypapateknős) fosszilis maradványait 2013-ban tárták fel Németországban. Akkor a teknősevolúció hiányzó láncszemeként ünnepelték a felfedezést, de nem tudták, hogy a triász kori állat éppen ugyanolyan csontdaganatban szenvedett, mint amilyen manapság is előfordul.
Yara Haridy, a Berlini Természettudományi Múzeum paleontológusa szerint elképesztően ritkán akadnak hasonló fosszíliákra, mivel a legtöbb daganat a lágyszövetekben keletkezik, ezek pedig nem maradnak fenn, bár néha vannak rájuk utaló jelek a megkövesedett csontokon is. A hasonló leletek nagyban előrelendíthetik a paleopatológia tudományát: hiába tűnik úgy, hogy a genetikai és környezeti hatások változása miatt egyre több rákos megbetegedéssel találkozunk, a most vizsgált 240 millió éves tumor majdnem ugyanolyan, mint amilyenek napjainkban előfordulnak.
Haridy szerint hiába tűnnek gyakoribbnak az idő előrehaladtával a rákos megbetegedések, a mostani CT-vizsgálat eredményei is jól mutatják, hogy a betegség olyannyira mélyen bele van kódolva a DNS-ünkbe, hogy már a triász kori négylábúak életét is megkeserítette Az ősi daganat egyúttal azt is bizonyítja, hogy nincs igazuk azoknak, akik szerint a megbetegedés modern jelenség lenne.