Napelemmel készít ivóvizet a tengerből
A GyártásTrend szerint a Waterloo-i Egyetem kutatói olyan energiahatékony sótalanító berendezést fejlesztettek ki, amely a nap energiáját felhasználva tiszta ivóvizet állít elő tengervízből.
Mint a lap írja: az új, hordozható eszköz naponta 20 liter friss vizet állít elő négyzetméterenként, jelentősen túlszárnyalva a hagyományos sótalanítási módszereket. Ráadásul költséghatékony és környezetbarát, nem ipari-alternatívát kínál a hagyományos víztisztítási eljárásokhoz képest.
A hagyományos sótalanító rendszerek a tengervizet membránokon keresztül szűrik. A só leválasztása azonban rendkívül energiaigényes folyamat, és a berendezések sem tartósak, könnyen meghibásodnak.A membránok felületén felhalmozódó só gyakran eltömíti a rendszert, ami gyakori karbantartást igényel és megzavarja a folyamatos működést. Ezzel szemben a Nature-ben publikált cikkben bemutatott új eszköz a vizet elpárologtatja, a felszínre szállítja és egy zárt ciklusban lecsapolja, így megakadályozza a sófelhalmozódást, ami csökkenti a készülék hatékonyságát.
A zárt rendszer középpontjában innovatív anyagok kombinációja áll. A kutatók nikkelhabot használtak a készülék megtervezéséhez, amelyet polimerrel és hőre tapadó pollenszemcsékkel vontak be. Ezek az anyagok a napfényt a teljes napspektrumban elnyelik, és hővé alakítják. A polimer felületén lévő vékony tengervízréteg felmelegszik és felfelé mozog, hasonlóan a fáknál megfigyelhető kapilláris hatáshoz.
Ahogy a víz elpárolog, a só lejut az eszköz alsó rétegébe, megakadályozva a dugulást. Ez az öntisztító mechanizmus az úszómedencék visszamosó rendszerére emlékeztet, lehetővé téve a készülék folyamatos, karbantartás nélküli működését. A hagyományos rendszerekkel ellentétben, amelyek állandó tisztítást igényelnek, ez az új technológia folyamatos, megszakítás nélküli sótalanítást biztosít.