Mit okozhat az alváshiány?
A hétvégén az Európai Kardiológiai Szövetség találkozóján több olyan tanulmányt is bemutattak, melyek az alváshiány egészségre gyakorolt hatásait járja körül – számol be a Business Insider nyomán a 24.hu.
Epameinondasz Fountasz, az Onasszisz Szívsebészeti Központ munkatársa a konferencián azt mondta, életünk egyharmadát alvással töltjük, mégis alig ismerjük a szív- és érrendszerre gyakorolt hatását. Fountasz kollégáival 11 korábbi tanulmányt elemzett, így közvetett módon több mint 1 millió embert vizsgálhatott.
Bár egyénenként változhat az alvásigény, általánosságban elmondható, hogy egy embernek napi 7-9 óra alvásra van szüksége. Ha valaki nem pihen eleget, az számos súlyos következménnyel járhat.
A friss eredmények alapján 6-8 óránál kevesebb alvás 11 százalékkal növeli a koszorúér-betegség és a szívroham esélyét. Meglepő módon a több alvás szintén veszélyes, ez 33 százalékkal emeli meg a kockázatot.
Egy másik vizsgálat arra is rávilágított, hogy azon személyek, akik napi 6 óránál kevesebbet alszanak, 27 százalékkal gyakrabban tapasztalnak érszűkületet. Egy harmadik kutatásban pedig arra jutottak, hogy a napi öt óránál kevesebb alvás megduplázza a súlyos szív- és érrendszeri események valószínűségét.
Fontos kiemelni, hogy az új tanulmányok csak összefüggést mutattak ki a pihenés hiánya és a kardiovaszkuláris rendellenességek között, azt azonban nem írják le, hogy mi lehet a jelenség oka, közli a lap.