Mintha visszafordítaná az idő kerekét a leprát okozó baktérium
A Mycobacterium leprae rendelkezik azzal a képességgel, hogy egyfajta testszövetet egy másikká alakítson át, írja az Infostart.
Állatkísérletek tanúsága szerint az egészséges növekedés serkentésével képes csaknem megduplázni a máj méretét a leprát okozó baktérium. Mindezt azért teszi, hogy több megfertőzhető szövetre tegyen szert, képességét ugyanakkor felhasználhatja a tudomány a szervek regenerálására is – állítják a Edinburghi Egyetem kutatói.
A kutatók egy olyan állatfajjal kezdtek kísérletezni, amely el tudja kapni a betegséget: tatuk májába fecskendezték a baktériumot, ahol az kontrolláltan változtatta meg a szervet, hogy saját céljaira átprogramozza. A Cell Reports Medicine-ben közzétett eredmények szerint a máj mérete nemcsak hogy megduplázódott, de továbbra is teljesen szabályosan működött.
A kutatók szerint a leprát okozó baktérium mintha visszafordította volna az idő kerekét: ismét fiatallá változtatta a máj sejtjeit, amelyek így újra gyorsabban tudnak szaporodni. A sejtek DNS-e olyan képet mutatott, mintha sokkal fiatalabb állathoz, akár magzathoz tartozna.
A folyamat pontos mechanizmusa egyelőre még nem ismert, de a remények szerint felhasználhatóvá válhat a transzplantációra váró emberek májának helyreállítására, vagy akár az öregedés által a szervezetben máshol okozott károk egy részének visszafordítására is – írja az Infostart.