MI segít a szívbetegek azonosításában
A mesterséges intelligencia (MI) segíthet a háziorvosoknak azonosítani azokat a betegeket, akiknél nagy a kockázata annak, hogy szívproblémáik lesznek, közli a hirado.hu.
A Leedsi Egyetem szakemberei segítettek betanítani az Optimise nevű mesterségesintelligencia-rendszert, amely több mint kétmillió ember egészségügyi adatait vizsgálta meg – írta a BBC nyomán a portál. Az eredmény alapján a kutatók megállapították, hogy a betegek sok esetben nem diagnosztizált betegségben szenvedtek, vagy nem kapták meg azokat a gyógyszereket, amelyek segíthetnék csökkenteni a betegség kockázatát.
A kétmillió átvizsgált ember közül több mint 400 ezerről állapították meg, hogy esetükben magas kockázata van annak, hogy szívelégtelenség lépjen föl, stroke-ot kapjanak, illetve cukorbetegek legyenek. Egy másik vizsgálatba 82 beteget vontak be, az Optimize minden ötödiknél nem diagnosztizált közepes vagy magas kockázatú krónikus vesebetegséget talált.
A tanulmány szerint a megközelítés lehetővé teszi az orvosoknak, hogy a betegeket idejében kezdjék el kezelni, és ezzel enyhíthetik az egészségügyre nehezedő nyomást. Ramesh Nadarajah kutató orvos, az egyetem munkatársa elmondta, hogy a betegség súlyosbodásának megelőzése gyakran olcsóbb, mint a kezelés. „Ez a mesterséges intelligencia a könnyen elérhető adatok segítségével olyan új ismereteket gyűjt, amelyek segíthetnek az egészségügyi szakembereknek abban, hogy időben gondoskodjanak betegeikről” – nyilatkozta.
Az eredményeiket az Európai Kardiológiai Társaság londoni kongresszusán ismertető kutatók azt mondták: tervben van egy nagyobb klinikai vizsgálat elvégzése.