Mesterséges bőrt fejlesztettek égési sérültek gyógyítására
Az izraeli háborús körülmények közepette született meg az a forradalmi bioengineerált bőr, amely jelentősen felgyorsíthatja az égési sérülések gyógyulását, írja a hirado.hu.
Teljes egészében a páciens saját sejtjeiből létrehozott mesterséges bőrt fejlesztettek ki, amely stabil, rugalmas, könnyen kezelhető, és a hagyományos bőrátültetési eljárásokhoz képest akár kétszer gyorsabb gyógyulást eredményezhet.
Ilyen típusú bőrt eddig még soha nem sikerült előállítani” – mondta Prof. Lihi Adler-Abramovich, a TAU Bioinspirált Anyagok és Nanotechnológiai Laboratóriumának vezető kutatója. A fejlesztés ígéretes eredményeket mutat már az előzetes vizsgálatokban is.
Az új technológia az elektrofonás (electrospinning) módszerére épül, amely során rendkívül vékony szálakból hálószerű vázat, úgynevezett nanószálas scaffoldot hoznak létre. Ezek a szálak ezerszer vékonyabbak az emberi hajszálnál. A struktúra lehetővé teszi a bőrsejtek megtapadását, növekedését és regenerálódását.
A kutatócsoport már szabadalmat is benyújtott a technológiára, amely elsőként ötvözi az elektrofonást, az FDA által jóváhagyott polimereket és bioaktív peptideket ebben a formában. Egérkísérletek során a gyógyulás gyorsabb és jobb minőségű hegesedést mutatott, sőt hajhagymák újranövekedése is megfigyelhető volt.
A gyógyulási idő jelentősen lerövidült, ami csökkenti a kórházi tartózkodás idejét és a fertőzésveszélyt is.
Noha hasonló technológiával dolgozik más izraeli vállalat is, ez az új megközelítés úttörőnek számít. A kutatócsoport következő lépése a nagyobb állatokon végzett tesztelés, majd humán klinikai vizsgálatok elindítása, amihez további finanszírozás szükséges, írja a hirado.hu.