Tudomány
Még mindig túl magas az ólom biztonságosnak vélt határértéke
A gyerekeket eztán rendszeres időközönként ellenőrizték, majd 7–8 éves korukban értékelték tanulmányi előmenetelüket és viselkedésüket. Minden egyéb befolyásoló tényezőt is figyelembe véve megállapították, hogy a 30 hónapos korban mért ólomszint összefüggést mutat az iskolai teljesítménnyel, az antiszociális viselkedéssel és a hiperaktivitással.
A kutatók 5 mikrogramm deciliterenkénti ólomszint alatt nem tapasztaltak egyértelmű hatást, az 5 és 10 mikrogramm közötti deciliterenkénti ólomkoncentráció azonban a gyerekek olvasási teljestményét 49 százalékkal , írási teljesítményét 51 százalékkal rontotta. Tíz mikrogramm fölötti vérbeli ólomszint esetén háromszorosára emelkedett az antiszociális viselkedés és hiperaktivitás kockázata.
Az ólomra vonatkozó, biztonságosnak tartott határérték jelenleg 10 mikrogramm deciliterenként. A nehézfém mérgező hatását már 1892-ben leírták, azóta többször csökkentették a megengedett határértéket. Veszélyességét fokozza, hogy felhalmozódik a szervezetben. A kisgyerekek környezetében a festékekben, a háziporban, a vízvezetékekben és a talajban is jelen van.