hirdetés
2025. február. 24., hétfő - Mátyás.
hirdetés

 

Precíziós medicina: előrelépés a biomarker-vizsgálatokban

A sejtjeink által kibocsátott, membránnal határolt nanogömbök, az extracelluláris vezikulák szerepét vizsgálták a precíziós medicinában egy agresszív agydaganat, a glioblastoma esetén a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetében nemrég lezárult pályázat keretében.

Az intézet Extracelluláris Vezikula Kutatócsoportja csaknem 20 éve vizsgálja a valamennyi sejtünk által kibocsátott, membránnal határolt nanogömböket, az extracelluláris vezikulákat. A kutatócsoport a közelmúltban igazolta, hogy a sejt eredetű nanogömbök felszínére fehérjékből álló molekuláris korona rakódik a szervezetben. A korábbi biomarker vizsgálatok világszerte komoly erőfeszítéseket tettek a minél inkább megtisztított nanogömbpreparátumok előállítására. A soklépcsős nanogömbtisztítás során azonban korábban nem vizsgált, fontos biológiai információt hordozó koronakomponenseket is elveszíthettünk.

A Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének Extracelluláris Vezikula Kutatócsoportja a közelmúltban új eljárást dolgozott ki az extracelluláris vezikula korona megtartására, illetve hatékony leválasztására. A projekt során a Semmelweis Egyetemen a kollaboráció keretében rendelkezésre bocsátott agydaganatban szenvedő és egészséges személyekből származó nanogömb (extracelluláris vezikula) preparátumok esetében a fehérjekorona leválasztását végezték, majd a sejteredetű nanogömbök általános jellemzését követően tömegspektrometriai vizsgálatra került sor. A koronájuktól megfosztott és az ép fehérjekoronával rendelkező keringő nanogömbök fehérjeösszetétele jellegzetes künbségeket mutatott, és új biomarker jelölt fehérjék azonosítását tette lehetővé agydaganatos betegekben. A most lezárult projekt során elsőként alkalmazott eljárás ígéretes eredményei alapján a jövőben további keringő biomarker vizsgálatokra kerülhet sor különböző kórképek esetében.

A Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetében lezárult a 2019-2.1.7-ERA-NET-2021-00015 számú,  ”Vérplazma extracelluláris vezikulák (EV-k): kulcstényezők a precíziós medicinában glioblastoma esetén” című pályázata, amelyre az egyetem az NKFI Hivataltól 47.578.989 forint támogatást kapott.

A projekt megvalósítása az alábbi nemzetközi partnerek együttműködésével történt: Fondazione IRCCS Neurologico Carlo Besta, Instituto Europeo di Oncologia, Tel Aviv University, CIC BioGUNE Instituto de Investigatción Sanitaria de Navarra valamint Clinica Universidad de Navarra.

(forrás: Semmelweis Egyetem)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink