hirdetés
2025. április. 30., szerda - Katalin, Kitti.
hirdetés

 

Kapu Tibor május 29-én indul a Nemzetközi Űrállomásra

Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós, 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére, jelentette be a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.

E történelmi pillanattal egy közel kétéves magyarországi kiválasztási és kiképzési, majd az Amerikai Egyesült Államokban folytatott nyolc hónapos küldetésspecifikus felkészülési folyamat zárul le, tette hozzá a miniszteri biztos.

Ferencz Orsolya felidézte, hogy az amerikai kiképzési programban a NASA, a Spacex és az Axiom Space legszigorúbb feltételeit is teljesítve Kapu Tibor és tartalékosa, Cserényi Gyula a világ élvonalába emelkedett.

"A kiképzést befejezve Kapu Tibor kutatóűrhajós készen áll a küldetésre. Magyarország ebben a tudományos programban ismét bizonyítani tudja kitartását és elkötelezettségét. A magyar zászló sok évtized után újra a világűrbe emelkedik. Kövessék velünk együtt figyelemmel ezt az új történelmi magyar sikert", mondta Ferencz Orsolya.

Az Axiom Space és az Európai Űrügynökség (ESA) keddi online, angol nyelvű sajtótájékoztatóján azt is nyilvánosságra hozták, hogy az űrrakéta kilövése közép-európai idő szerint 19 óra 3 perckor várható a floridai Kennedy Űrközpontban. Az Axiom Misson 4 (ax-4) űrhajósait az Elon Musk SpaceX vállalata által gyártott Falcon 9 rakéta szállítja majd a Nemzetközi Űrállomásra.

Kapu Tibor mellett a küldetés legénységébe tartozik még Peggy Whitson amerikai parancsnok, Sławosz Uznański-Wiśniewski lengyel küldetésspecialista, továbbá Shubanshu Shukla indiai pilóta.

A tájékoztatón Nagy Balázs, a HUNOR - Magyar Űrhajós Program kutatás-fejlesztési igazgatója arról beszélt, hogy Kapu Tibor körülbelül 25 magyar kísérletet fog elvégezni. A kísérleteket egyetemek, kutatóintézetek és magáncégek dolgozták ki.

Elhangzott, hogy a küldetésen összesen 31 ország mintegy 60 tudományos kísérletét végzik majd el, ami egyben rekordot is jelent, mivel még sosem hajtottak végre ennyi vizsgálatot az Axiom Space missziói során a Nemzetközi Űrállomáson. Végeznek majd többek között kísérleteket az orvostudomány, a rákkutatás és a cukorbetegség területén, példaként említették, hogy egyes vizsgálatokkal kikövezhetik az utat az első 2-es típusú cukorbeteg űrhajós űrbe küldéséhez, a kutatás eredményei pedig hasznosak lehetnek a betegség kezelésében.

A felbocsátást a TV2 élőben, egy exkluzív műsorban közvetíti majd, olvasható a HUNOR - Magyar Űrhajós Program Facebook-oldalán.

(forrás: MTI)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink