Tudomány
Jónak születünk
A The New York Times ismertetésében olvasható, hogy Dr. Michael Tomasello fejlődéspszichológus októberben megjelent, Miért kooperálunk? című könyvében leírja, hogy ha egy 18 hónapos kisded látja, hogy egy ismeretlen felnőttnek tele van a keze csomagokkal, és segítségre szorul, hogy kinyisson egy ajtót vagy felemeljen valamit, amit elejtett, a gyermek habozás nélkül a segítségére siet. Ez a segítő viselkedés veleszületettnek, és nem tanultnak tűnik, mivel egyrészt nagyon korán jelentkezik, olyan életkorban, amikor a szülők még nem nevelik udvariasságra gyermekeiket, másrészt a segítségnyújtó viselkedést a jutalmazás nem befolyásolja, holott a tanult viselkedésekre ez általánosan jellemző.
A kicsinyek információnyújtással is segítenek másoknak. Ha egy felnőtt úgy tesz, mintha nem találna egy tárgyat, a gyerekek már 12 hónapos koruktól rámutatnak az elveszettnek hitt objektumra. Ilyet a csimpánzok soha, semmilyen életkorban nem tesznek.
Mintegy 3 évesen ez a viselkedés kezd megváltozni: ilyenkor a gyerekek már szelektívebben segítőkészek, szívesebben segítenek olyan társaiknak, akik rendesen viselkedtek velük. Ekkor kezdik elsajátítani a társadalmi normákat is, amelyek nagy része arra ösztönzi őket, hogy viselkedjenek „szépen” másokkal. Ezeket a normákat ebben a korban általában teljesen a magukévá teszik, és másokat is mindenképpen rá akarnak venni, olykor akár erőszakosan is, a szabálykövetésre.
„A gyerekek természetüknél fogva altruisták” – állítja Tomasello, és úgy gondolja, hogy a megfelelő nevelés erősítheti ezt a veleszületett tendenciát.
Dr. Weisz Júlia, medicalonline