Jobban gyötri a férfiakat az influenza
Az „erősebb nem” biológiai és evolúciós okok miatt bizonyul kevésbé ellenállónak az influenza támadásával szemben, írja a Népszava.
A tekintélyes brit orvosi szaklap, a British Medical Journal legfrissebb, könnyebb hangvételű számában kapott helyett Kyle Sue, a kanadai Újfundlandi Egyetem munkatársának tanulmánya, amely meggyőzőnek szánt magyarázatot ad arra, miért nem egyenlő arányban szenvednek férfiak és nők a megfázásos tünetektől.
Sue alaposan végigrágta magát a vonatkozó kutatásokon és tanulmánya szerint bizonyítékokat talált arra, hogy a nőkkel összehasonlítva a felnőtt férfiak gyakrabban kerülnek kórházba és magasabb arányban halnak bele az influenza szövődményeibe. A Kanadában tevékenykedő kutató azt tapasztalta, hogy a „férfiak immunrendszere gyengébb választ ad a közönséges vírusos légúti fertőzésekre és az influenzára. Súlyosabb tüneteket produkálnak, tovább tart a betegségük, több időt töltenek a kórházban, sőt nagyobb a veszélye annak, hogy onnan ki sem kerülnek”.
A tudományos kutató evolúciós szempontokkal is indokolja a reálisan létező férfi influenzát. Elképzelhetőnek tartja, hogy barlanglakó őseink számára a túlélésért folytatott férfi-férfi elleni harcban elsőbbséget élvezett a tesztoszteron izomépítő hatása annak az ellenállóképességre gyakorolt feltehetőleg negatív befolyásával szemben. Kimondottan előnyös lehetett, hogy a legyengült ősembert gyengesége, levertsége otthon tartotta, és ezzel megúszta, hogy ragadozók áldozatává váljon.