hirdetés
2024. december. 28., szombat - Kamilla.
hirdetés

 

Így menthet életeket az MI

Két londoni kórház mesterséges intelligencia segítségével próbálja akár egy évtizeddel a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása előtt felismerni a betegség kockázatát, írta meg a BBC nyomán az mfor.hu.

Az Aire-DM nevű AI-rendszer képes a páciensek EKG-vizsgálataiból azonosítani az apró, korai figyelmeztető jeleket. A klinikai vizsgálatokat 2025-ben kezdhetik el, hogy ellenőrizzék a rendszer jatékonyságát.

Az előzetes eredmények szerint az Aire-DM az esetek körülbelül 70 százalékában képes azonosítani a kockázatot. Dr. Fu Siong Ng, a kutatás vezetője elmondta: az AI teljesítménye tovább javítható, ha az EKG-adatok mellett figyelembe veszik a páciensek életkorát, nemét, vérnyomását vagy súlyát.

Az EKG a szív elektromos aktivitását rögzíti, beleértve annak ritmusát és ütemét. Az Aire-DM által észlelt eltérések azonban olyan aprók és összetettek, hogy még a legképzettebb orvosok sem tudják szabad szemmel felismerni őket. A kísérlet során akár ezer páciens EKG-vizsgálatát is elvégzik mindkét kórházban, hogy kiderüljön, mennyire segíti a rendszer a betegség felismerését és előrejelzését. Bár a módszert még nem vezetik be rutinszerűen, a kutatók remélik, hogy az NHS öt éven belül szélesebb körben is alkalmazni fogja, írja a lap.

Gerd Altmann képe a Pixabay-en
Gerd Altmann képe a Pixabay-en

(forrás: Menedzsment Fórum)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink