hirdetés
2025. március. 31., hétfő - Árpád.
hirdetés

 

Idővel az orvosi ellátás szokásos része lehet a véralapú rákszűrés

A vérmintákból gyakran a rákos esetek kisebb hányadát észlelik, mint a standard rákszűrőknél, de ezek kiegészítésére már jók lehetnek, írja az Index.

A vastagbélráksejtekből vagy a rákmegelőző sejtekből a vérbe bocsátott kis DNS-részek kimutatásával működik az a teszt, amely a rákos sejtek és a normál sejtek közötti finom különbségeket is feltárja a DNS-en található kémiai jelölésekben. A vastagbélrákos esetek 83 százalékát felismerte egy vizsgálat alatt. Jobb ugyan nála a székletalapú teszt (92 százalék) vagy a kolonoszkópia (95 százalék) , de mégis ezzel bővíthető az elérhető szűrési lehetőségek száma.

A hasnyálmirigyráknál is bevethető lenne a véralapú diagnosztikai teszt, főleg mivel ez egy nehezen kiszúrható betegség. Mire észrevesszük a tüneteket, hasi fájdalmat például, addigra a betegség már előrehaladott állapotban van. Nehéz időben szűrni, de vérvizsgálattal kimutathatóak a rák molekulái, lehetséges a mikroRNS-ek azonosítása. Ezek szabályozzák, a gének be-kikapcsolásást.

Egy közel 1000 ember bevonásával végzett vizsgálat során a teszt a korai és késői stádiumú hasnyálmirigyrákos esetek 88-93 százalékát mutatta ki, A tudósok több rák kimutatására szolgáló teszteket is fejlesztenek, ezek rákspecifikus molekulákat, például tumor DNS-t keresnek, írja az Index.

(forrás: Index)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink