Új HUN-REN-törvény: egy ütőképes szervezet jön létre
A magyar tudományos kutatóhálózatot megújító törvénnyel egy ütőképes, a kormánnyal is tárgyalóképes szervezet jön létre, hangsúlyozta a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke az M1 aktuális csatornán.
Gulyás Balázs a napokban a kormány által benyújtott Magyar Kutatási Hálózatról szóló törvénytervezetről azt mondta, szükség volt erre, mert sok esetben az adminisztráció elavultsága és egyéb adminisztratív terhek fékezték a kutatók eredményességét.
A törvény olyan keretek közé helyezi a kutatóhálózatot, amely felveszi a versenyt a világ legjobb hasonló típusú rendszereivel - emelte ki.
A HUN-REN elnöke ismertette: a törvény egységessé szervezi a jelenleg 21 különböző jogi személyből álló magyar kutatási hálózatot, ami lehetővé teszi, hogy a kormánnyal a finanszírozásukról komolyan tudjanak tárgyalni, rögzíti a kutatási hálózat következő 25 évre terjedő fejlődési menetét, és a vagyoni helyzetüket is rendezni fogja.
Gulyás Balázs elmondta azt is, hogy Magyarországon a GDP-ből jelenleg 1,5 százalékot kap a kutatás, de két hete hangzott el az Európai Tanács ülésén a budapesti deklaráció, amelyben az európai kormányok elkötelezték magukat, hogy a nemzeti jövedelemből 3 százalékot fordítsanak erre.
Hangsúlyozta, nemzetközi összehasonlításban, egységnyi pénzforrásból jelenleg az adminisztratív és egyéb bürokratikus akadályok miatt a magyar kutatóhálózat nem tud jól teljesíteni, a középmezőnyben van. Ahhoz, hogy az élmezőnybe kerüljünk, kell egy olyan támogatás, amelyet törvényi keretek közé lehet foglalni, és amely megnyitja a kapukat a kutatóhálózat előtt - fűzte hozzá az elnök.
Gulyás Balázs megemlítette a Neumann János Programot is, Magyarország első tudományos kutatási innovációs programját, amelyben - mint mondta - olyan területeket jelöltek meg, amelyek a kutatásokat finanszírozó állampolgárok életét, gazdasági környezetét javítják.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a kutatásokhoz a magyar adófizetők pénze járul hozzá, és joggal várják el az állampolgárok, hogy a kutatások révén jobb, biztonságosabb legyen az életük, a gazdasági helyzetük és az egészségi állapotuk javuljon, tehát "a jövőben mindenképpen fókuszálni kell azokra a kutatásokra, amelyeket az ország, illetve az állampolgárok elvárnak a kutatóktól."
Gulyás Balázs szólt arról is, hogy a HUN-REN tíz kutatóintézete részt vesz a csütörtökön kezdődő Science Expón. Úgy fogalmazott, hogy "olyan kutatási eredményeket fognak bemutatni, illetve olyan előadások lesznek, amely a széles nagyközönséghez szólnak", de ezen belül különös hangsúlyt kapnak a fiatalok. Kiemelte: a jövőben olyan életpályát szeretnének biztosítani a fiatal kutatóknak, hogy érdemes, vonzó legyen Magyarországon kutatónak lenni.