A HSV-1 fertőzés és az Alzheimer-kór
A HSV1 ellen használt kezelések csökkentik a demencia kockázatát, írja az OTSZ Online.
A British Medical Journal folyóiratban jelent meg a Temple University kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása, hogy a herpes simplex 1 vírus (HSV-1) fertőzése kulcsszerepet játszhat az Alzheimer-kór kialakulásában. A tanulmány szerint a vírusellenes kezelés összefügg a demencia ezen típusának alacsonyabb kockázatával, ami arra utal, hogy a HSV-1 tüneteit csillapító kezelés védő hatású lehet, közli a lap.
A HSV-1 Alzheimer-kórban betöltött vitatott szerepének és a herpesz elleni gyógyszerek lehetséges védőhatásának további megvilágításához a kutatók egy nagy elemszámú mintára, a 2006 és 2021 közötti időszakra vonatkozó amerikai kárbejelentési biztosítói adatbázisra (IQVIA PharMetrics Plus) támaszkodtak. Az Alzheimer-kórral diagnosztizált embereket életkor, nem, földrajzi régió, az adatbázisba való belépés éve és az egészségügyi ellátások száma szerint párosították azokkal, akiknek nem volt neurológiai betegségük, így összesen 344 628 eset-kontroll páros jött létre. Az Alzheimer-kórban szenvedők közel kétharmada (65%) nő volt (átlagéletkor: 73 év), és általában több társbetegségben is szenvedtek. Összesen 1507 (az összes eset alig 0,5%-a) Alzheimer-kóros embernél diagnosztizáltak HSV-1 vírust (0,44%), míg az összehasonlító (kontroll) csoportban 823 betegnél (0,25%).
Az adatok potenciálisan befolyásoló tényezőkkel történő korrigálását követően a kutatók megfigyelték, hogy az Alzheimer-kór kockázata az életkorral párhuzamosan nőtt, és összességében a HSV-1 diagnózis valószínűsége 80%-kal magasabb volt az Alzheimer-kórban szenvedők körében. A 2330 HSV-1-fertőzött személy közül 931-en (40%) használtak valamilyen herpesz elleni gyógyszert a diagnózis felállítása után. Ebben a betegcsoportban 17%-kal kisebb valószínűséggel alakult ki Alzheimer-kór, mint azoknál, akik nem alkalmazták ezeket a kezeléseket.
A kutatók más herpeszvírusok, köztük a HSV-2, a varicella zoster vírus és a citomegalovírus lehetséges szerepét is vizsgálták. Mind a HSV-2, mind a varicella zoster vírus fertőzés szintén összefüggésbe hozható volt az Alzheimer-kór fokozott kockázatával. Az egyelőre nem világos, hogy a HSV-1 és más neurotrop vírusok hogyan növelhetik a demencia kockázatát, viszont a vizsgálatok kimutatták, hogy a HSV-fertőzés által az agyban okozott gyulladásos elváltozások kulcsfontosságúak az Alzheimer-kór kialakulásában. A kutatók szerint az amiloid-béta fehérjék a HSV-fertőzésre válaszul lerakódnak, és védik a gazdasejteket azáltal, hogy blokkolják a vírus fúzióját a plazmamembránnal, ami a HSV-re mint az Alzheimer-kór potenciális kockázati tényezőjére utal.