Herpeszvírussal támadja meg a legveszélyesebb bőrráktípust egy új terápia
Heteken belül jóváhagyhatnak egy melanóma kezelésére szolgáló, herpeszvírusra épülő terápiát az Egyesült Államokban – írta meg a New Scientist nyomán a Qubit.
A döntésre azután kerülhet sor, hogy a genetikailag módosított RP1 herpeszvírus kedvező eredményeket mutatott egy klinikai vizsgálatban.
A kutatásban a vírust 140, előrehaladott melanómával rendelkező beteg tumorjaiba juttatták be, akiknél a hagyományos kezelés már nem volt hatásos. A résztvevők a módosított vírus mellett nivolumabot is kaptak, ami a tumorok elleni immunválaszt hivatott erősíteni.
A kezelt betegek 30 százalékánál lecsökkent a tumorok mérete, és közülük minden második betegnél a tumorok teljesen eltűntek. „A kezelésre reagálók fele teljes reakciót mutatott, vagyis teljesen eltűnt minden tumoruk” – mondta a lapnak Gino Kim In, a Dél-kaliforniai Egyetem kutatója.
Az RP1 egy módosított herpes simplex vírus (HSV-1), ami felismeri és megfertőzi a rákos sejteket, bárhol is legyenek a szervezetben, és immunválaszt vált ki ellenük – miközben az egészséges sejteket nem károsítja. Korábban már az USA-ban és Európában is jóváhagytak egy, a melanóma kezelésére szolgáló herpeszvírus terápiát, a T-VEC-et. Ennél a kutatók szerint az RP1 fejlettebb, így jobban szétterjed a tumorban és a szervezetben, és nemcsak a beinjektált területen fejti ki a hatását.