hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

 

Tudomány

Gyermekkori meningitis

Az agyhártyagyulladás ma is a legjelentősebb gyermekkori fertőző betegségek egyike, és bár rendelkezésre állnak újabb antibiotikumok és különféle megelőzési stratégiák, a baktériumok okozta gyermekkori meningitis morbiditása és mortalitása nem változott az elmúlt másfél évtizedben.

Az agyhártyagyulladás hátterében számos különféle kórokozó állhat - így baktériumok, vírusok, gombák és mycobacteriumok is. A kórokozók többsége jellemzően csak bizonyos életkorban okoz megbetegedést, szezonális jelleggel és adott földrajzi területen, hajlamosító tényezők jelenlétében. A fejlett világ országaiban az akut bakteriális meningitis eseteinek 95%-áért a Meningococcus és a Pneumococcus felelős. A Pneumococcus okozta agyhártyagyulladás 100 000 főre eső éves incidenciája 4–5 között mozog az 5 év alatti korosztályban; a Meningococcus okozta meningitis vonatkozásában ugyanez az érték 2,5. Az újszülöttkori bakteriális agyhártyagyulladás leggyakoribb kórokozója ma is a B csoportú Streptococcus.

Az 1990 előtt végzett orvosok számára valószínűleg a Haemophilus influenzae b típusa (Hib) által okozott agyhártyagyulladás eradikációja a legnagyobb előrelépés, aminek szemtanúi lehettek gyógyító munkájuk során. A Hib elleni konjugált védőoltások 1988-beli forgalomba kerülése óta az Egyesült Államokban 99 százalékkal csökkent a Hib okozta invazív megbetegedések száma, a fejlődő országokban viszont ma is lényeges szerepet játszik e baktérium az agyhártyagyulladásos megbetegedések kialakulásában.

A gyermekkori meningitis kivizsgálásának, kezelésének és megelőzésének szinte minden aspektusát felölelő összefoglaló közlemény a Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle ez évi 1. számában olvasható.

Dr. Simonfalvi Ildikó

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink