Eszi, nem eszi – jól teszi?
Miért annyira bizonytalanok az étrenddel kapcsolatos ajánlások? – teszi fel a kérdést számos tanulmány ellentmondásat felidézve a Focus.de nyomán az MNO.
Az a baj, hogy a táplálkozási ajánlások gyakran csak laboratóriumi kísérleteken alapulnak - írják. - Az élelmiszereket Petri-csészében vizsgálják, kísérleti állatokkal etetik meg, majd abból vonnak le következtetéseket. A táplálkozás és az anyagcsere ennél azonban jóval komplexebb, ezért vallanak időről időre kudarcot a táplálkozásra vonatkozó ajánlások.
A másik probléma, hogy az élelmiszer-tanulmányok eredményeinek nagy részét előre elkészítik. A rezveratrollal, a vörösbor összetevőjével kapcsolatos tanulmányokat például feltűnően gyakran készítik bortermelő országok.
A laboratóriumon kívüli táplálkozási tanulmányokkal sajnos nem mennek sokra a szakértők – véli Andreas Pfeiffer, a Potsdami Egyetemen működő táplálkozástudományi intézet szakértője. Az ilyen vizsgálatok résztvevőinek nagy része pontosan nem is tudja, hogy mit evett a múlt héten. Nem beszélve arról, hogy a valamire való vizsgálatokat rengeteg tesztszemélyen kellene elvégezni, ez azonban igen költséges. Még annak a vizsgálatnak az eredményeiben sem bízhatunk teljesen, amelyet félmillió ember részvételével készítettek és amelynek az volt a célja, hogy az étrend és a rák lehetséges kapcsolatáról információkat szerezzen – olvasható az mno.hu-n.