Előreléptek a Lyme-rezisztens egerek létrehozásában
Kevin Esvelt kutató 2016-ban vetette fel, hogy az egerek génjeinek szerkesztésével meg lehetne állítani a Lyme-kór terjedését, írja a Weborvos.
Nyolc évnyi kutatás után új tudományos eredmény látszik a Lyme-kór egerek és kullancsok közötti átvitelének lehetséges megállításában, jelzi a Weborvos, azt írva: az MIT kutatócsoportjának nemrégiben sikerült génszerkesztéssel immunissá tenni laboratóriumi egereket a Lyme-kórral szemben. Ez az immunitás hat generáción keresztül öröklődött, ami kulcsfontosságú lépés a betegség lelassításában.
Az áttörés felveti annak lehetőségét, hogy olyan kísérletet végezzenek, amelynek során immunis egereket engednének szabadon a szigeten, bár ennek megvalósításáig még évek vannak hátra.
Kevin Esvelt kutató 2016-ban vetette fel, hogy az egerek génjeinek szerkesztésével meg lehetne állítani a Lyme-kór terjedését. A kullancsok gyakran veszik át a Lyme-kórt fehérlábú egerektől, majd a következő csípések során továbbadják azt az embereknek. Esvelt azt javasolta, hogy több ezer Lyme-immunis fehérlábú egeret engedjenek szabadon Vineyard és Nantucket területén, ahol azok immunitásukat elterjesztenék a populációban, elvágva ezzel a Lyme fő forrását.
A tudományos lehetőséget, hogy az egereket és az utódaikat több generáción át immunissá tegyék, eredetileg viszonylag gyors tudományos teljesítménynek várták, mondta Jo Buchthal, a Mice Against Ticks projekt kutatási igazgatója. A cél elérése azonban egy sor akadály miatt éveket vett igénybe. Az MIT csapata csak az elmúlt hetekben kapott olyan adatokat, amelyek megerősítették a laboratóriumi egerekkel elért sikert.
A csapat most azon dolgozik, hogy a laboratóriumi egereknél elért immunitást a fehér lábú egerekben is kifejlessze, amelyek nagy számban fordulnak elő a területen. Amint ez sikerül, a tudósok egy kis távoli szigeten történő terepi tesztelést javasolnának. A remények szerint egy a Vineyardnál és Nantucketnél kisebb helyen, lehetőleg egy lakatlan szigeten, New England partjainál.
A terepkísérleti szakaszban a tudósok azt szeretnék kideríteni, hogy az új egerek, amelyek a vadon élő egerekkel azonosak lennének, kivéve, hogy immunisak a Lyme-kórra, bármilyen hatással lennének-e az ökoszisztémára.
Az érintett tudósok az új immunitási módszereket nemcsak potenciális nagy tényezőnek tekintik a Lyme-kór arányának csökkentése reményében, hanem olyan sablonnak, amelyet más betegségekre is alkalmazhatnak világszerte. „Most egy olyan technológiai megoldás van folyamatban, amely segíthet a közösségeknek a betegségek elleni küzdelemben, ami eddig soha nem volt lehetséges”, mondta Buchthal.