hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

 

Előbb észleljük a vágyott dolgokat

Amikor éhesek vagyunk, agyunk hajlamos megnyitni egy gyorsabb utat az ételekhez kapcsolódó információk számára – idéz amerikai kutatókat a Scientific American című ismeretterjesztő lap online kiadása.

Az éhség a legjobb tanácsadó minden olyan információ észlelésével kapcsolatban, amelyek élelemhez kapcsolhatók; még az ételekhez köthető szavak is gyorsabban jutnak el tudatunkhoz.

A Psychological Science című folyóiratban ismertetett tanulmányukhoz amerikai kutatók két csoportot teszteltek. Az egyik csoport tagjai kaptak ebédet, a másik csoport tagjai viszont a tesztet megelőző négy órában nem ehettek semmit.

A vizsgálatba bevont önkéntesek egy számítógép képernyőjén 80 szót láttak felvillanni, mindegyiket csupán a másodperc háromszázad részéig (1/300-ad). Ez az időtartam túl rövid ahhoz, hogy el lehessen olvasni a szavakat, de elegendően hosszú ahhoz, hogy elérje a tudatosság határát.

A felvillantott szavak negyede ételekkel volt kapcsolatos, a többi semleges, ételekkel össze nem függő szó volt. Minden szó felvillantását követően hosszabb ideig mutattak egy szópárt, amelyek közül az egyik egy pillanatra látszott előtte. A tesztalanyok feladata az volt, hogy megmondják, melyik szó villant fel korábban.

Az éhesen tartott csoportban lévő önkéntesek nagyobb arányban ismerték fel helyesen az ételekkel kapcsolatos szavakat, mint a többi szót, ráadásul arról számoltak be, hogy ezek fényesebbek voltak, mint a semleges szavak. A kutatók úgy vélik, hogy a nagyon vágyott dolgokkal kapcsolatos információk nagyobb eséllyel találnak rövidített utat tudatos, éber állapotunkhoz. Mindez elegendően fontos képesség lehetett az evolúcióban ahhoz, hogy beépüljön az idegrendszerünkbe.

(forrás: MTI)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink