Az új táplálkozási trendekről az egészség világnapján
A fogyasztók egyre inkább olyan ételeket és italokat keresnek, amelyek a bélflóra egészségét és az immunrendszer működését támogatják, olcsók és könnyen beszerezhetők – derül ki egy friss, több száz dietetikus közreműködésével készült felmérésből.
Egy, az április 7-ei Egészség világnapja előtt készült, az idei év táplálkozási trendjeit feltáró új kimutatás[1] szerint a bélflóra egészségére és az immunrendszer erősítésére kiemelten figyelnek a fogyasztók az élelmiszerek vásárlásakor. A több mint ötszáz táplálkozási szakértő részvételével végzett felmérés szerint a közelmúlt tudományos kutatásai rávilágítottak arra, milyen előnyei vannak a bélrendszer egészséges működésének – akár javíthatja a hangulatot vagy segíthet a testsúly kontrollálásában is. Emiatt egyre többen érdeklődnek a bélflórát támogató ételek iránt. A Covid-19 járvány óta pedig a vásárlók továbbra is olyan élelmiszereket keresnek, amelyek hozzájárulnak az immunrendszerük erősítéséhez, de vásárláskor egyre fontosabb szerepet játszik a megfizethetőség és az elérhetőség is.
A felmérés felsorolja a tíz legnépszerűbb szuperélelmiszert (superfood) is, amelyek a szakértők szerint a legkeresettebbek lesznek idén. A szuperélelmiszerek listáját a fermentált ételek (joghurt, kimchi, kombucha) vezetik, őket követi az áfonya, a különböző magvak (chia, kendermag), az avokádó, a diófélék, a zöld tea, a hüvelyesek (szárazborsó, bab, lencse, csicseriborsó), gombák, a hagyományos gabonafélék (quinoa, köles) és a lazac.
A táplálkozási szokások terén megfigyelhető növekvő egészségtudatosságnak köszönhetően a szuperélelmiszerek piaca a következő időszakban várhatóan drasztikusan nő: a 2021-ben 152 milliárd dollárra becsült szektor 2027-re az előrejelzések szerint további 41 százalékkal bővül.[2] Az emelkedéshez hozzájárul egyebek mellett az élelmiszerinnováció, valamint az életmódváltásra való törekvés.
Ezt a trendet erősíti a Huawei és az Ipsos nyolc európai országot vizsgáló kutatása[3] is, amely szerint a megkérdezett európai válaszadók fele elégedetlen egészségi állapotával, és 91 százalékuk változtatni szeretne életmódjának legalább egy aspektusán. Az egészségesebb szokások kialakításához az okosórák is hozzájárulhatnak, a HUAWEI WATCH GT 4 óra Maradjon Fit[4] kalóriakezelő alkalmazásával például valós időben nyomon követhetők a kalóriabevitellel és súlycsökkentéssel kapcsolatos célok és eredmények, így hatékonyan támogathatja az egészségtudatosabb étkezési szokások kialakítását, az óra pedig kompatibilis iOS és Android készülékekkel is.
Az Ipsos és a gyártó által végzett kutatás szerint az okosórát használók 87 százaléka állította, hogy legalább egy új, egészséges életmóddal kapcsolatos szokást vezetett be az eszközétől kapott információk vagy javaslatok eredményeként. A legtöbben a gyakoribb testmozgást (47 százalék), majd a hosszabb edzésidőt (41 százalék) említették, a válaszadók 39 százaléka elkezdett jobban odafigyelni alvási szokásaira, 28 százalék pedig változtatott étrendjén az okosórájától származó információk alapján.
[1] https://nypost.com/2024/02/26/lifestyle/10-best-superfoods-to-add-to-your-diet-registered-dietitians/
[3] A “Kutatás az okosóra használatról és attitűdökről” c. online felmérést az Ipsos végezte 2023 szeptemberében: Németország, Lengyelország, Spanyolország, Olaszország, Románia, Bulgária, Törökország és az Egyesült Királyság lakosai körében. Az országok átlaga, N=8019, a válaszadók a 18-64 év közötti lakosságot reprezentálják. A kutatás teljes anyaga elérhető az alábbi linken: https://consumer.huawei.com/uk/wearables/2023-eu-health-survey
[4] Az okosóra és a szoftver nem orvostechnikai eszköz, az általa mért adatok tájékoztató jellegűek, nem használható orvosi diagnózis vagy kezelés alapjául.