Csökkenteni kell az óceánok zajszennyezését
A hangérzékelés a tengeri élőlények egyik legfontosabb érzékelési módja, mivel a hang a vízben igen hatékonyan és ötször gyorsabban terjed, mint a levegőben. A látás szintén fontos szerepet tölt be néhány tíz méter mélységig, illetve távolságig, de a hang több száz vagy akár több ezer kilométerre is elhallatszik.
Az óceáni háttérzaj egyes helyeken évtizedenként megduplázódott az utóbbi hatvan évben. Ennek oka elsősorban a hajóforgalom rendkívüli megnövekedése.
A rendkívüli zaj megakadályozza a halakat, a bálnákat és a delfineket abban, hogy meghallják a zsákmányállataikat vagy a rájuk vadászó ragadozókat, zavarják a tájékozódásukat, rontják az esélyét, hogy párt találjanak maguknak (a lehetséges partnerek gyakran nagy területen szétszóródva élnek), és akadályozzák, hogy hangkontaktusban maradjanak a kicsinyeikkel, illetve a csoporttársaikkal. Sok kutató a szeizmikus légágyúkat hibáztatja a delfinek és az óriástintahalak egyre gyakoribb partra vetődéséért. Valószínűleg annak is a tájékozódást zavaró zajok az okai, hogy a delfinek sokszor nem tudják kikerülni a halászhálókat, és ezekbe gabalyodva lelik halálukat.
A természetvédő csoportok nyomására az amerikai tengerészet korlátozásokat vezetett be a nagy energiájú szonárok használatában. Néhány helyen az olaj- és gázlelőhelyek feltárásában érdekelt társaságok korlátozzák a szeizmikus légágyúk használatát.
A Nemzetközi Állatjóléti Alap (International Fund for Animal Welfare) azonban kevesli ezeket az intézkedéseket. Ez a szervezet azért küzd, hogy az állatok szempontjából különösen érzékeny területeken (például a szaporodóhelyeken) és azok meghatározott körzetében teljesen betiltsák a nagy energiájú szonárok és a szeizmikus légágyúk használatát.
A Bálna- és Delfinvédő Társaság (Whale and Dolphin Conservation Society) brit szervezete is riadót fújt, mert a skóciai Moray Firth környékén nagyszabású olaj- és gázlelőhely-kutatásba kezdtek. Ez a vidék ad azonban otthont a palackorrú delfinek egy kis állományának.
A legnagyobb probléma az, hogy a gondokat okozó tevékenységek jó része - kereskedelmi hajózás, ásványianyag-kitermelés - nélkül elképzelhetetlen a mai modern, egymásba fonódó nemzetközi gazdaság.
Forrás: [origo]