hirdetés
2025. január. 13., hétfő - Veronika.
hirdetés

 

Az egyik vezető halálok elleni küzdelemben segítenek

Az antimikrobiális rezisztencia terjedésében vizsgálja a vonulómadarak szerepét a Debreceni Egyetem nemzetközi hírű etológus professzora, Székely Tamás és kutatócsoportja a HU-rizont nemzetközi kiválósági kutatási együttműködési program nyertes pályázatában.

A kétéves kutatómunka a tervek szerint januárban indul, a projektre mintegy 400 millió forintot nyertek. A vizsgálódás három külföldi partner bevonásával zajlik, oxfordi, freiburgi és zürichi tudósok dolgoznak majd a Debreceni Egyetem szakembereivel.

A kutatás nem előzmény nélküli, hiszen Székely Tamás két évvel ezelőtt egy angliai kollégájával, Samuel Sheppard bakteriológus professzorral kezdett kollaborálni. Az egyik vezető nemzetközi folyóiratban, a Current Biology-ban publikáltak, vizsgálataik azt mutatták ki, hogy az emberi települések közelében élő madarakban gyakoribbak az antibiotikumokra rezisztens baktériumtörzsek, mint azokban a madarakban, amelyek természetközeli élőhelyeken élnek.

Fotó: DE
Fotó: DE

– Az Oxfordi Egyetem elismert kutatója, Samuel Sheppard a bioinformatika szaktekintélye, ő a laborban van elemében, én pedig ökológusként inkább a terepmunkát szeretem. A HU-rizont projektünkben az ökológia és a mikrobiológia tudományterülete fonódik majd össze, ami nagyon izgalmas lesz. Vannak már vizsgálatok, tehát nem teljesen ismeretlen a terület, de amit mi szeretnénk csinálni, azzal még nem foglalkoztak, vagyis hogy egy adott madarat a vonulás útján végigkövetve megnézni, mi történik a benne lévő baktériumokkal. Terveink között szerepel, hogy a fészkelési időben befogunk partimadarakat a skandináv fészkelőterületükön, ráteszünk egy jeladót és a jeladó segítségével követjük, miként vonul át Magyarországon keresztül és jut el Afrikába. A vonulási útvonala mentén pedig befogásokkal és mintavételekkel ellenőrizzük, milyen és mennyi baktériumot szállítanak egyik helyről a másikra. Mindez elég nagy kihívás tudományos szempontból, viszont az eredmények jelentősek lehetnek, mert így terjedhet például a madárinfluenza – osztotta meg Székely Tamás, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar (TTK) Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszék egyetemi tanára.

A kutatás célkeresztjében a vonulómadarak, azon belül is főként a partimadarak állnak, hiszen ezek kontinentális méretekben terjeszthetik a betegségeket.

A teljes információ az egyetem honlapján

(forrás: Debreceni Egyetem)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink