Tudomány
Az éghajlatváltozás ára, emberéletben és termelésben
Az éghajlat változása által okozott, számszerűsíthető veszteségekről jelent meg tanulmány, amelynek eltökéltebb magatartásra kellene ösztönöznie az ENSZ decemberi éghajlatvédelmi tanácskozását megelőző tárgyalási finis minden résztvevőjét.
A Global Humanitarian Forum összeállítását a szervezet elnöke – és az ENSZ korábbi főtitkára – Kofi Annan mutatta be Londonban, figyelmeztetve arra, hogy az éghajlatváltozás az emberiség egy csendes válsága, amely azonban így is a kor legnagyobb kihívásának számít.
A tanulmány szerint a folyamatban lévő változás már most is is 300 ezer ember halálát okozza évente, ez a szám pedig 2030-ra eléri a félmilliót.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) számítási normái szerint elvégzett elemzésből kizártak minden, egyéb körülményekre – például túlnépesedésre, járványokra, a környezet degradálódására, természeti eseményekre – visszavezethető halálokot, és így jutottak arra az eredményre, hogy már most is évente az indiai óceáni szökőár pusztításával felérő számban esnek áldozatául az emberi tevékenységre visszavezetett légköri átalakulásnak.
A halottakon kívül a változás már napjainkban is 325 millió ember napi életét érinti súlyosan, és ez a szám 20 év múlva több mint duplája lesz a mostaninak, eléri a 660 milliót. A jelenség miatti gazdasági veszteségek jelenleg évente 125 milliárd dollárra rúgnak, ami 2030-ig 340 milliárdos évenkénti összegre fut fel.
A jelentést ismertetve Annan felhívta a figyelmet a korábbi előrejelzések azon hiányosságára, hogy a veszélyes következmények bekövetkeztét a viszonylag távoli jövőbe helyezték. A károk és a pusztulás jelei már ma is észlelhetők, figyelmeztetett az ENSZ korábbi főtitkára, az alultápláltság, a terjedő betegségek és a romló terméshozamok formájában. Mint rámutatott, már ma is százmilliók szenvednek, ráadásul többségük úgy, hogy nem is ismeri bajainak valódi okát.
A pusztítás az elemi erőkkel szemben leginkább kiszolgáltatott térségekben a legnagyobb, a Szahara térségében, a Közel-Keleten, Közép- és Dél-Ázsiában. Annan szerint egyedül állami-bürokratikus eszközökkel nem lehet elhárítani a veszélyt, ezért szükség van a magánszektor bevonására, mégpedig közületi-magán-partnerségi együttműködés formájában.
Az Oxfam humanitárius szervezet képviselője a jelentést kommentálva a szegény államokat érő kirívó igazságtalanságról beszélt, mert 90 százalékban rájuk hárulnak a legsúlyosabb következmények, amelyek enyhítésére – segélyek formájában – még 1 százalékát sem kapják annak, amire szükségük lenne. Ha minden marad a régiben, akkor tömeges éhezés, tömeges járványok, és tömeges migráció lesz a folyamat ára.
A szervezet ezért az égbekiáltó igazságtalanságok orvoslását is szeretné a decemberi – Koppenhágában tartandó – globális éghajlatvédelmi tanácskozás napirendjére tetetni. Az ENSZ égisze alatt rendezendő tanácskozáson a 2012-ben lejáró kiotói éghajlatvédelmi egyezmény folytatásáról és egy új szabályozás kidolgozásáról kellene határozniuk a résztvevő államok küldötteinek. A tanulmányt egyébként az Oxfam vezetésén felül a Nemzetközi Éghajlatvédelmi Tanács (IPCC) és a Kolumbia Egyetemen működő Föld Intézet is jóváhagyta, ez utóbbi nevében Jeffrey Sachs professzor írta alá.