Tudomány
Az alkohol hatása alatt álló agysérültek túlélése jobb
Állatkísérletek azt mutatják, hogy a fejsérülés után bevitt alkohol mennyisége alapvető fontosságú: túl kevésnek nincs hatása, túl soknál viszont nagyobb a kár, mint a haszon.
A most közzétett kutatásban Ali Salim, a Los Angeles-i Cedars-Sinai Orvosi Központ munkatársa és csoportja az eddigi legnagyobb ilyen jellegű vizsgálatban 38 ezer közepes és súlyos fejtraumás ember adatait elemezte abból a szempontból, hogy milyen összefüggés van a vér sérüléskori alkoholszintje és a sérülés kimenetele között. A betegek 38 százalékának volt alkohol a vérében.
Megállapították, hogy kisebb eséllyel haltak meg sérülésüket követően azok, akiknek alkohol volt a vérükben, mint azok, akiknek nem volt: az alkoholos csoportban 7,7 százalék, a másik csoportban 9,7 százalék volt a halálozási arány a kórházban. Az alkoholos befolyás alatt állók ugyanakkor fiatalabbak is voltak, sérüléseik pedig átlagosan valamivel enyhébbek. A kórházi tartózkodás ideje alatt azonban több szövődményt tapasztaltak az alkoholos csoportban, mint a másiknál.
„A halálozási arány csökkenése azoknál a traumás agysérüléses pácienseknél, akik vérében a balesetkor etanol volt, felveti a lehetőséget, hogy az etanol agysérült pácienseknél való alkalmazása javíthatja a kimenetelt” – közölték a kutatók.
Hangsúlyozták azonban, hogy az alkohol komplikációkat is okozhat, ráadásul maga is számos baleset okozója (a közlekedési balesetek 40 százalékában szerepe van az alkoholos befolyásoltságnak). A szakértők óvnak attól, hogy megállapításukat a több ivás alátámasztására használja fel bárki.
Forrás: MTI; PhysOrg.com