hirdetés
2025. május. 03., szombat - Tímea, Irma.
hirdetés

 

Az alkohol és az elhízás együttes hatása a májbetegségre

Az alkohol és az elhízás együttesen emeli a májbetegség kockázatát. A Medical News Today által ismertetett tanulmány szerint az Egyesült Királyságban a májbetegségek és az elhízás aránya egyre nő. Ezért az Oxford Egyetem kutatói vizsgálni kezdték a területet, 1,2 millió középkorú brit nő részvételével, míg Glasgow és Bristol szakemberei 9000 férfit vettek górcső alá.
Oxfordban a testtömegindex (BMI) és a májcirrózis közti összefüggéseket tanulmányozták. Minden résztvevőt átlagosan 6,2 éven át figyeltek. A betegség kialakulásának kockázatát módosította az életkor, az alkoholfogyasztás mennyisége, a dohányzás, a társadalmi helyzet és a fizikai tevékenység. Azoknál a nőknél, akik túlsúlyosak vagy elhízottak voltak, fokozódott a relatív kockázata a májcirrózis kialakulásának. Ezt a relatív kockázatot nem, de az abszolút kockázatot jelentősen befolyásolta az alkoholfogyasztás. Azon nők körében például akik normál súlyúak és minden nap fogyasztanak minimális alkoholt 0,8 az 1000-hez az aránya, hogy az alany öt éven belül kórházi kezelésre szoruljon vagy meghaljon májbetegség következtében. Ugyanez az arány az elhízottak körében 1/1000.
Abban az esetben, ha nagyobb mennyiségű napi italfogyasztásról számoltak be a páciensek, az 5 évre vetített arányok is emelkedtek: 2,7/1000 az egészséges súlyúak körében és 5/1000 az elhízottaknál.

A fentiekkel párhuzamosan a Glasgow-i és Bristoli egyetem kutatói több mint 9000 férfit vizsgáltak, átlagosan 29 éven át hasonló szempontok alapján. Mindkét tényező – BMI és alkoholfogyasztás – kapcsolatos a májbetegséggel, de fontos, hogy azok kombinációja, együttes hatása szignifikánsan magasabb, mint külön-külön. Azoknál az elhízott pácienseknél, akik heti 15 vagy több egység elfogyasztásáról számoltak be, 19-szer magasabb volt a kockázat, mint az alkoholt nem fogyasztó, normál súlyú vagy sovány társaiknál.
A kutatók megjegyzik, hogy a BMI-hez hasonlóan az alkoholfogyasztás biztonságos „határértékének” meghatározására is szükség lehet a túlsúlyos embereknél. Felhívják azonban a figyelmet a megelőzésre is: az alkohol árának és elérhetőségének szigorúbb korlátokat szabnának, illetve ezzel párhuzamosan a fizikai aktivitás növelését hangsúlyozzák.

A fentiekből következően a szakemberek álláspontja, hogy a túlsúly és a túlzott alkoholfogyasztás elleni stratégiáknak hatással kell lennie a májbetegség előfordulásának csökkenésére is.

G.K. / Medical News Today

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink