Áttörés küszöbén a rákdiagnosztika
A VG szerint megváltoztathatja a rákdiagnosztikát a Google és a Pentagon közös, mesterséges intelligenciával működő mikroszkópja. Az eszköz elsősorban a patológusok munkáját segítheti.
Óriási változást hozhat a daganatos megbetegedések diagnosztikájában a Google és a Jenoptik Pentagonnal közös találmánya, amely elsősorban a patológusoknak segíthet a modernkori orvostudomány gerincét adó laboratóriumi vizsgálatokban. A háromszereplős alkalmi társulás létrehozott egy mesterséges intelligenciával működő mikroszkópot. Az évek óta tartó konzorciumban eddig 13 ilyen rendszert építettek, írja a lap.
A mesterséges intelligenciát használó eszközt kiterjesztett valósággal működő mikroszkópnak (ARM) nevezik. A technológia friss, így még nem használják betegek diagnosztizálására. A kutatásokban viszont ígéretes az eszköz, ami az illetékesek szerint a patológusoknak lehet hasznos másodvélemény megformálására.
Első blikkre az ARM nagyon hasonlít egy átlagos, középiskolai biológiaórán használatos mikroszkópra: a készülék bézs színű, nagy lencsével és hagyományos, üveg tárgylemezek vizsgálatára szolgáló tálcával rendelkezik. Az eszköz azonban egy mesterséges intelligenciát (MI) rejtő számítógéphez csatlakozik, amellyel a rendszer képes valós időben körülhatárolni a mintában található daganatos sejteket, amelyeket okuláron és monitoron is megmutat. Sőt, az MI a rákbetegség súlyosságát is jelzi.
Az eszköz az új szolgáltatással nagyban megkönnyítheti a patológia működését, amely amellett, hogy munkaerőhiánnyal küzd, egyre több mintát kap elemzésre.
Habár az ARM 90-100 ezer dollárba kerül, a vele készített képernyőképek tárolása már sokkal olcsóbb, azaz segítheti a kórházak digitalizációs folyamatait.