Amíg alvásunk nincs rendben, testsúlyunk könnyen gyarapodhat
Aki kialvatlan, az hajlamosabb nassolni – emeli ki dr. Dombovári Magdolna, a Somnocenter Alvászavar Központ neurológus, szomnológus szakorvosa.
Tipikus újévi fogadalom a tudatosabb, egészségesebb életvitel, amit életmódváltással igyekeznek elérni a legtöbben. Mindez nem meglepő, hiszen a kor előrehaladtával – amennyiben nem vagyunk körültekintőek – évi 0,5-1 kg hízással zárhatjuk az óévet, amely az évek alatt könnyen jelenthet 5 kg többletsúlyt. Ilyenkor jó esetben jönnek az új étrendi szokások, a mozgás, az életmódváltás, amely számtalan pozitív egészségügyi hozadékkal jár, és a jobb alvás lehetőségét is magában hordozza.
A kevés alvás a hízás előszobája?
Mindenki számára ismert, hogy rohanó életmódunk kedvezőtlen hatást fejt ki egészségünkre. Gyakran nem alszunk eleget, egészségtelenül étkezünk, ezzel megzavarjuk anyagcserefolyamatainkat. Alváshiány esetén fokozódik éhségérzetünk, ez körültekintés nélkül könnyen plusz kilókat eredményezhet. „Egy kutatás szerint, ha csak 4 órát alszunk az ajánlott 7-9 helyett, akkor másnap átlagosan 400 kalóriával többet eszünk. A rendszeresen rövid ideig tartó alvás a testsúly változásában is megbosszulhatja magát. Egy másik kutatásban arra is rávilágítottak, hogy 4 órányi alvás esetén jóllakottság után is tovább folytatjuk az evést. Aki kialvatlan, az hajlamosabb nassolni” – emeli ki dr. Dombovári Magdolna, a Somnocenter Alvászavar Központ neurológus, szomnológus szakorvosa.
Hormonháztartásunk is megszenvedi a rossz alvást
Szervezetünk egészséges működésében minden tényező – ahogy az étkezés és az alvás is – úgy vesz részt, mint egy kirakós darabja. Ha csak az egyik hiányzik vagy csorbát szenved, az egész testünkre kihatással lehet.
„Az alváshiány miatt felborul bizonyos hormonok egyensúlya. Az éhségérzetet fokozó ghrelin, illetve a kortizol hormonok szintje megnövekszik. Ha fáradtak vagyunk csökken a fizikai aktivitás is, szénhidrátban gazdagabb ételeket kívánunk, felerősödhet az impulzív, érzelmi alapú evés. Ezek pedig együttesen utat nyitnak a hízás felé” – hangsúlyozza a szomnológus szakorvos. A túlsúly minden szempontból megterhelő a szervezet számára, így érdemes annak leadására törekedni, hiszen alvásunkat is negatívan befolyásolhatják a plusz kilók.
A túlsúly az alvást is pokollá teheti
A pihentető alvás sok ember számára magától értetődőnek tűnik, ám nem mindenkinek van benne része. Különösen azoknak nem, akik túlsúllyal rendelkeznek, a plusz kilók ugyanis éjjel is terhelik a szervezetet.
„Túlsúly esetén rosszabb az alvás. Ennek számos oka közül legfontosabb az alvási apnoe szindróma, melynek kialakulási esélye a testsúly gyarapodásával együtt növekszik. Az alvás során a légút a nyelv, a lágyszájpad ellazulása miatt ismétlődően elzáródik, ez akadályozza a levegő áramlását. A következményes oxigénhiány miatt rövid, sokszor tudattalan ébredési szakaszok jelentkeznek, ami alatt újraindul a légzés, azonban az alvás töredezetté válik. Intő jel lehet, ha horkolást, légzéskimaradást hall a hálótársunk, vagy ha fokozottan izzadunk, gyakran kell mosdóba mennünk az éjszaka folyamán. Ijesztő tünet lehet az éjszakai fuldoklás is. Sokan azt tapasztalják, hogy nappal is álmosak, hiába aludtak az éjszaka eleget. Súlyos esetben az álmosság akár tűrhetetlen alváskényszer képében is jelentkezhet, így az életminőséget jelentősen rontja és balesetveszélyes helyzeteket is okozhat. Az alvászavar krónikus betegségek, illetve a szívinfarktus és az agyi keringészavar kockázatát is jelentősen növeli, így ezekkel a tünetekkel mielőbb érdemes szomnológushoz fordulni” – hívja fel rá a figyelmet Dombovári Magdolna, aki az életmódváltás sürgősségét is megfogalmazza.
„A túlsúly egy komplex betegség, nemcsak esztétikai kérdés. A szervezetben összetett változásokat okoz, ízületi fájdalmakhoz, érelmeszesedéshez vezet, illetve anyagcserebetegségekkel fenyeget. Az elhízás miatti hormonális folyamatok felébredéseket okozhatnak. Túlsúly esetén mindezek mellett gyakrabban fordul elő a reflux-betegség is, ami szintén megzavarja az éjszakát. Ráadásul extrém túlsúllyal nehezebb a megfelelő alvópozíció megtalálása is. A túlsúly így az alvásunkat több szempontból is rontó állapot” – teszi hozzá a SomnoCenter Budapest orvosa.
Jobban alszunk, ha egészségesen élünk
Egészségünkre minden szempontból veszélyt jelentenek a plusz kilók, így érdemes mihamarabb belevágni egy tudatosan megtervezett életmódváltásba. A kiegyensúlyozott, kalóriadeficites étkezéssel, rendszeres mozgással nemcsak fogyásunkat indíthatjuk be, de a jobb alvásra is nagyobb esélyünk lehet. „A fogyás során javul az anyagcsere, a rendszeres testmozgásnak köszönhetően pedig fizikailag is fáradtabbak leszünk, a testünk még inkább igényelni fogja az éjszakai pihenést. Ráadásul ahogy csökken a testsúly a sikerélménynek köszönhetően a mentális egészségünk is javul, ez pedig szintén jobb alvást biztosíthat. Alvási apnoe szindróma fennállása esetén azonban a fogyás nehezebben sikerül, az erőfeszítéseink kevésbé érnek célt. Alvászavar esetén javasolt a probléma okának feltárása érdekében alvásszakértőhöz fordulni. Az alvásvizsgálat fájdalommentes, nyugodt, biztonságos körülmények között zajlik. A vizsgálat során kapott paramétereket a szakorvos kiértékeli és felállítja a kezelési tervet, amelynek köszönhetően rövid időn belül javulhat az alvás minősége, és a fogyókúrás törekvések is könnyebben célt érhetnek” – hangsúlyozza Dr. Dombovári Magdolna.
![Fotó: spotlightmedia.hu](http://image.medicalonline.hu/580x580/995721.png)