hirdetés
2024. november. 05., kedd - Imre.
hirdetés

 

A Chinchorro-kultúra 8000 ezer éves maradványai

Akik elsőként mumifikáltak

A világ legidősebb múmiáinak fogazatát vizsgálja Chilében egy amerikai kutató, aki az ókori népesség szájhigiéniája mellett leginkább a korabeli étrendre és az ezzel összefüggő betegségekre kíváncsi.

James Watson antropológus, aki a prehistorikus népesség fogbetegségeivel, így a szuvasodással foglalkozik, 10 évet töltött Mexikóban, ahol 4000 éves csontvázak fogazatát vizsgálta. A kutató most négy hónapon át Chile északi részén az úgynevezett Chinchorro-kultúra 8000 ezer éves múmiáit vizsgálja - olvasható az Archaeologica című régészeti hírportálon.
A Chinchorro-kultúra népe elsőként a világon kezdte el mumifikálni halottait.
"A mumifikálás családi ügy volt. A családtagok mumifikálták eltávozott szeretteik földi maradványait, s ha szükséges volt, rekonstruálták a testet. A felmenőik földi maradványaival éltek, s amikor otthonukban már túl sok volt a múmia, közülük némelyeket eltemettek" - magyarázta James Watson.
Az antropológus reményei szerint családonként temették el a múmiákat,
"Némelykor nők és férfiak múmiáira bukkanunk, esetenként egy-két gyerek társaságában" - ecsetelte James Watson, aki múmiák ezreit vizsgálja majd meg.
A kutató azt szeretné megtudni, hogy kik voltak ezek az emberek, hogyan éltek, de leginkább az érdekli, hogy milyen betegségek gyötörték őket.
"Ugyanezek a betegségek sújtanak minket is, ily módon ezek a kutatások a jelenkori népesség számára is fontosak" - vélekedett az antropológus.
Mint kifejtette, a táplálkozástól függ a fogazat állapota. A Chinchorro-kultúra népe a Csendes-óceán partján élt, s étrendjében a tenger gyümölcsei domináltak, ugyanakkor kevés szénhidrátot fogyasztottak. Így vélhetően kevéssé szenvedtek a fogszuvasodástól.

 

MTI

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink