AI-szuperszámítógépekkel törne élre Ausztrália az orvosi és klímakutatásban
A GyártásTrend szerint Ausztrália két új, mesterséges intelligenciára optimalizált szuperszámítógépet állított hadrendbe, amelyek célja, hogy áttörést hozzanak az orvosi kutatásokban, például a gyógyszerfelfedezés és a betegségmegelőzés területén, valamint a klímaváltozás modellezésében.
Melbourne-ben, a La Trobe Egyetemen indult el az ország első NVIDIA DGX H200 típusú szuper-számítógépe, amely a mesterséges intelligencia erejét a gyógyászat szolgálatába állítja. Az ACAMI (Australian Centre for Artificial Intelligence in Medical Innovation) által működtetett rendszer a Tullamarine városrészben található NEXTDC adatközpontban kapott helyet, és az Allan-kormányzat 10 millió ausztrál dolláros támogatásával valósult meg.
A gép hatalmas egészségügyi adatbázisokat és 3D képeket képes órák alatt feldolgozni, így drasztikusan csökkentve a kutatási időt a klinikai vizsgálatok, a precíziós onkológia, az immunterápiák vagy a kardiovaszkuláris kockázatelemzés terén. Emellett digitális patológiai fejlesztéseket és ritka betegségek – például Niemann-Pick C-típus – kutatását is támogatja.
Közben a Monash Egyetem is saját MI-rendszert épít MAVERIC (Monash AdVanced Environment for Research and Intelligent Computing) néven, amelyre 60 millió ausztrál dollárt fordítanak. A rendszer 2026-ra készül el, és célja, hogy betöltse a nagy teljesítményű számítástechnikai infrastruktúra jelenlegi hiányait.
A MAVERIC az orvosi felhasználás mellett a klímaváltozás és bolygóegészség kutatásának új korszakát hozhatja el, komplex adatállományokat elemezve például a levegőminőségről, antarktiszi ökoszisztémákról és hőhullámok társadalmi hatásairól. A rendszer teljes mértékben megújuló energiával működik majd, és oktatási célokat is szolgál, különös tekintettel az etikus, emberközpontú MI-fejlesztésre, közli az Interesting Engineering nyomán a lap.