hirdetés
2024. november. 21., csütörtök - Olivér.
hirdetés

 

A varázsgomba jobb a depresszióra, mint a hagyományos antidepresszánsok?

A brit Imperial College London kutatói bizonyítottnak látják, hogy a legelterjedtebb antidepresszáns és a varázsgomba hatóanyaga, a pszilocibin egyaránt hatásos a depresszió ellen. Utóbbi azonban hosszú távon sokkal többet nyújt: az életminőség jelentős javulását, amit az antidepresszánsok nem képesek kiváltani.

Még 2021-ben végeztek egy nagymintás klinikai kísérletet, amely a depresszió két, egymástól határozottan eltérő kezelését hasonlította össze. Egy általánosan felírt antidepresszánst, az eszcitalopramot (Lexapro néven árulják) és a varázsgombában található pszichedelikus összetevőt, a pszilocibint vizsgálták. Azt találták, hogy mindkettő egyaránt hatásos a betegség tüneteinek, például a szomorúságnak és a negatív érzelmeknek az enyhítésében a vizsgált hathetes időszakban. 

2024-ben egy adatelemző utóvizsgálatot végeztek, hogy értékeljék a kezelések hosszabb távú hatását a depresszióra és az életminőségre. A kutatók szerint a világon elsőként hasonlították össze a két anyag hosszú távú hatásait az általános jólét – és nem csak a depressziómentesség – szempontjából. Eredményeik szerint a pszilocibin felülmúlta az eszcitalopramot a jóllét, az élet értelme, a munka és a szociális működés területén.

Kutatók felfedezték, hogy a varázsgomba hatóanyaga hosszú távon javítja az életminőséget, szemben a szokásos antidepresszánsokkal. (A fotó illusztráció, forrás: Adobe Stock)

Az eszcitaloprám egy szelektív szerotonin-visszavétel gátló (másnéven: SSRI), az egyik leggyakrabban felírt antidepresszáns típus. Ahogy a nevük is mutatja, az SSRI-k gátolják a szerotonin, a természetes módon termelődő hangulatjavító vegyi anyag idegsejtek általi visszavételét, így több kering belőle az agyban. Bár az SSRI-k rendkívül hatékonyak lehetnek a depresszió tüneteinek kezelésében, számos mellékhatással bírnak. A leggyakoribbak az izzadás, a gyomorpanaszok, a szájszárazság és a szexuális problémák, mint például a csökkent szexuális vágy, az orgazmus elérésének nehézségei vagy az erekció elérésének és fenntartásának problémái. Illetve az is fontos, hogy a becslések szerint a betegek 30 százalékánál az SSRI-k egyáltalán nem hatnak.

A kérdőíves vizsgálat szerint a kezelés után hat hónapig mindkét kezelési csoportban a depressziós tünetek jelentős csökkenését mutatták. A pszilocibint szedők azonban szignifikánsan nagyobb tartós javulásról számoltak be a szociális működés, a pszichológiai kötődés és az élet értelmének tekintetében, mint az eszcitalopramot szedők. Ez azért fontos, mert az érzelmi kötődések javítása és a célorientált életfelfogás jelentősen javíthatja az ember életminőségét és hosszú távú mentális egészségét. A kezelésre legjobban reagáló területek az otthoni menedzsment, a társadalmi és magánéleti szabadidős tevékenységek és az értelmes emberi kapcsolatok voltak.

A kutatók megjegyzik, hogy a pszilocibin-kúra egy kísérleti módszer a mentális egészségi állapotok kezelésére. Azaz a kezelések egy erősen ellenőrzött, védett környezetben történtek, ami nem jellemző a szabadidős drogfogyasztásra.

Forrás: New Atlas

(forrás: MedicalOnline, GyártásTrend)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink