hirdetés
2024. május. 07., kedd - Gizella.
hirdetés

 

Tudomány

A szójatej és a koszorúér-betegség

Főleg a vegetariánusok várták a szójatejben lévő különleges fehérjék és növényi ösztrogének fogyasztásától azt, hogy így csökkenthető a szívinfarktus esélye. Korosodó nők vizsgálata azonban nem jelzett semmiféle kedvező változást a szójatej hatására, legalábbis az infarktusveszéllyel összefüggő gyulladásjelzők  és a stresszanyagok tekintetében – adta hírül a Nutrition Research legújabb tanulmánya.
A szójából készült ételek-italok akkor lettek igen népszerűek, amikor a szakemberek ismertették, hogy azokban az országokban, ahol a szója alapvető élelmiszer, ritkább a rosszindulatú daganatok több formája, mint Európában. Főleg a japán és a kínai statisztikák jelezték ezt, és világszerte kutatás indult ennek a kérdésnek a vizsgálatára.
 
A szójatej táplálkozási szempontból nagyon hasonlít a tehéntejhez: fehérjetartalmuk mennyiségileg hasonló, bár összetételük különbözik. Kedvező tulajdonsága, hogy azok számára is biztonságos, akik tehéntejallergiában szenvednek. A szójában lévő izoflavonok pedig biológiailag kedvező hatású molekulák.
 
Korábban több tanulmány azt jelezte, hogy a szójafogyasztás csökkenti a koszorúér-betegség szempontjából veszélyes vérzsírok szintjét. Ennek alapján ajánlották a szójatartalmú diétát a szívinfarktus megelőzésére is.
 
Néhány éve 22 nagy vizsgálatból származó tudományos adatok igazolták, hogy a szójának az LDL-koleszterint csökkentő hatása igen szerény, legfeljebb 3 százalék. Kristen M. Beavers és munkacsoportja most azzal foglalkozott, hogyan befolyásolja az érelmeszesedésre jellemző gyulladásjelző (tumor nekrózis faktor α [TNF-α], interleukin [IL]-1β, IL-6) és oxidatív stresszre utaló (szuperoxid diszmutáz [SOD], glutation peroxidáz [GPx], ciklooxigenáz-2 [COX-2]) anyagok előfordulását a változó kor utáni, korosodó nők vérében bőséges szójatej ivása a csökkentett zsírtartalmú tehéntejhez képest.
 
A 31 önként jelentkező nő egy hónapig igen pontosan, az előírásnak megfelelően étkezett. Ennek ellenére a szójatej nem csökkentette mérhetően  a vizsgált gyulladásjelzők és stresszanyagok szintjét.
 
Ezek az eredmények hasonlóak azokhoz, melyek alapján az Amerikai Szív Szövetség (AHA) szakbizottsága néhány éve már hangsúlyozta, hogy a szójából készült élelmiszerek fogyasztása telítetlen zsírtartalmuk, a bennük lévő rostok, vitaminok és nyomelemek miatt a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése végett ajánlott, de ilyen táplálékkiegészítők, tabletták szedése nem javasolt.
 
Dr. Matos Lajos, MTI; Weisz Júlia

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink