A műanyag vegyületek átállítják a biológiai óránkat
A cirkadián ritmus megakasztása dózistól függően 9-17 perc késésként jelentkezik az alvás-ébrenlét ciklusban, állítják norvég kutatók a Qubit szerint.
A polivinil-klorid (PVC) és a poliuretán (PUR) műanyagok világszerte jelen vannak az emberi élet valamennyi fázisában a fogantatástól a halálig. Az egészségügyi eszközöktől a gyerekjátékokon át a ruházati termékekig terjed az ilyen anyagból készült, ilyen anyagot is tartalmazó tárgyak, berendezések listája, ezért nem mindegy, hogy a kioldódással vagy bomlással a környezetbe kerülő vegyületeik miféle biokémiai hatással vannak az emberi szervezetre.
Norvég kutatók legújabb, az Environment International folyóiratban megjelent tanulmányban ismertetett eredményei a PVC és PUR műanyagokból származó vegyületek megzavarhatják az alvás-ébrenlét ciklust meghatározó cirkadián ritmust, akár 17 perccel is késleltetve a belső biológiai órát, az emiatt bekövetkező alvászavarok pedig többek közt növelik a diabétesz vagy a daganatos kórképek kialakulásának kockázatát – írja az IFL SCience nyomán a lap.
A sejtszintű folyamatokat a koffeinnál sokkal gyorsabban megváltoztató PVC- és PUR-vegyületek teljes hatás spektruma nem ismert, de a kutatók szerint az in vitro vizsgálatok megbízható képet adhatnak arról, hogy mi történik in vivo, ugyanakkor további vizsgálatokra van szükség annak megállapítására, hogy az eredmények tükrözik-e a műanyagokban található vegyi anyagoknak való valós kitettség következményeit.
