A mikrogravitáció hosszan tartó hatásainak kockázatait vizsgálták
Egyes szakértők szerint könnyen lehet, hogy évekig tartó egészségügyi problémákkal kell majd szembenézniük az asztronautáknak, írja az Origo.
Gyötrelmes hónapokat követően a napokban végre visszatérhetett a Földre a Nemzetközi Űrállomáson rekedt két asztronauta, az 59 éves Suni Williams és a 62 éves Butch Wilmore. A tervezett nyolc nap helyett összesen 286 napot kellett eltölteniük az ISS–en, mivel műszaki okok miatt elhalasztották a SpaceX űreszközének indítását. A meghosszabbodott űrbéli tartózkodás láthatóan komolyan megviselte szervezetüket.
A két asztronauta napokig tartó intenzív orvosi vizsgálatokon esik át a NASA houstoni Lyndon B. Johnson Űrközpontjában, de az egészségügyi szakemberek már most a fizikai hanyatlás egyértelmű jeleiről számoltak be. Mindkét űrhajós drasztikusan lefogyott, arcuk beesett, és úgy tűnik, mintha a kilenc hónap alatt éveket öregedtek volna.
A legnagyobb kockázatot a mikrogravitáció hosszan tartó hatásai jelentik. A Föld gravitációs vonzásától távol az űrhajósok izmai gyengülni kezdenek, ami idővel sorvadáshoz vezet, így a Földre visszatérve rendkívül törékennyé válnak. Az alacsony gravitációs környezet káros hatásainak ellensúlyozására az asztronauták naponta legalább két órát töltenek edzéssel az ISS–en. Ez azonban még mindig nem elegendő az izom- és csontvesztés teljes megakadályozására. A mikrogravitációban töltött hosszabb idő alatt izomzatuk leépül, csontsűrűségük csökken.
Az emberi test az evolúció során úgy fejlődött ki, hogy szüksége van a Föld gravitációjára; ennek hiányában a szervezet számos szempontból nem tud megfelelően működni.
Egyes tanulmányok szerint egy fél évig tartó űrmisszió során a 30–50 év közötti űrhajósok akár testi erejük felét is elveszíthetik. Ez különösen látványos volt Williams és Wilmore visszatérésekor; az űrhajósok alig tudtak mozogni a földi gravitáció hatására, annak ellenére, hogy az ISS–en betartották az előírt szigorú edzésprogramot.
Aggasztó, hogy kutatások szerint a csontsűrűség csökkenése tartós lehet, és emiatt fokozódhat a csonttörések, valamint egyéb csontokkal kapcsolatos problémák kockázata is. Az asztronautáknak akár hathetes rehabilitációra is szükségük lehet erejük visszanyeréséhez. Ezek a kezelések a rendszeres testmozgás mellett a megfelelő táplálkozásra is nagy hangsúlyt helyeznek.
Nem csupán az izmok és csontok károsodhatnak. Az alacsony gravitáció a szív– és érrendszer egészségére is hatással van. Mikrogravitációs környezetben ugyanis a vér a test felső részébe, a fej irányába áramlik, így a szívnek kevesebbet kell dolgoznia az agy megfelelő vérellátásának biztosításáért. A NASA szerint ez a jelenség csökkent vértérfogatot, valamint a szív és az erek gyengébb működését eredményezheti, írja az Origo.