hirdetés
2024. április. 28., vasárnap - Valéria.
hirdetés

 

A kávé agyműködést fokozó hatása túlmutat a koffeinen

A kávé éberségfokozó képességét általában a koffeinnek tulajdonítják, de egy új kutatás szerint más mögöttes mechanizmusok is magyarázhatják ezt a hatást, írja az OTSZ Online.

"Széles körben elterjedt, hogy a kávé fokozza az éberséget és a pszichomotoros teljesítményt. Azáltal, hogy mélyebb megértést nyerünk az e biológiai jelenség hátterében álló mechanizmusokról, megnyitjuk az utat a befolyásoló tényezők vizsgálatához, sőt, e mechanizmusok lehetséges előnyeinek feltárásához is" – írják a szerzők a Frontiers in Behavioral Neuroscience című szaklapban június 28-án online megjelent közleményükben.

A kávé egyes vegyületeinek, köztük a koffeinnek és a klorogénsavaknak jól dokumentált pszichoaktív hatásai vannak, de a kávé/koffeinfogyasztás egészének pszichológiai hatása továbbra is vita tárgya.

A kutatók a kávéfogyasztás agyi konnektivitásra gyakorolt neurobiológiai hatását a nyugalmi állapotú funkcionális mágneses rezonancia képalkotó eljárással (fMRI) vizsgálták. Mind a kávéfogyasztás, mind a sima koffeines víz fogyasztása azt eredményezte, hogy az agy - nyugalmi állapotokban az önreflexió során aktív - alapértelmezett üzemmódú hálózatának funkcionális kapcsolódási képessége csökkent. Ez arra utal, hogy mind a kávé, mind a koffein fogyasztása fokozta az egyének felkészültségét arra, hogy nyugalmi állapotból a feladattal kapcsolatos tevékenységekbe való átmenetre „kapcsoljanak”. Ugyanakkor egy csésze valódi kávé elfogyasztása a magasabb vizuális hálózat és a jobb végrehajtó kontroll hálózat összekapcsolhatóságát is fokozta, amelyek a munkamemóriához, a kognitív kontrollhoz és a célvezérelt viselkedéshez kapcsolódnak.

Tekintettel arra, hogy a kávé egyes hatásai a koffein hatására is jelentkeztek, "hihető a feltételezés, hogy más koffeintartalmú italok is hasonló hatást fejthetnek ki". További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy a koffein hatásait meg lehessen különböztetni a kávéfogyasztás általános élményétől.

Részletek

NoName_13 képe a Pixabay-en
NoName_13 képe a Pixabay-en

(forrás: otszonline.hu )
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink