A hasnyálmirigyben különálló biológiai óra ketyeg
Amerikai kutatók szerint eredményeik egyértelműen bizonyítják, hogy a diabétesz kialakulását nagyban befolyásolhatja a hasnyálmirigy saját cirkadián ritmusa, amely hatással van az inzulintermelésre is.
Az inzulin termelését végző béta-sejtek a hasnyálmirigyben találhatóak – ezért is jelentős a felfedezés. A Northwestern Egyetem munkatársa szerint ugyanis ebben a szervben a testtől független, különálló biológiai óra működik, amely meghatározza az inzulintermelés ütemét – olvasható a Nature-ben.
Ez az első olyan kutatás, amely rávilágít arra, hogy a cirkadián ritmus befolyásolhatja a cukorbetegség kialakulását – mondta dr. Joe Bass. Az eredmények sok olyan dologra derítettek fényt, amelyek segíthetnek a vércukorszinttel kapcsolatos rendellenességek megértésében, azonban még mindig sok a sötét folt – tette hozzá.
A hasnyálmirigy biológiai órájáról egy különleges képalkotó technológiájával készítettek egy videofelvételt, amelyen tisztán látszik, hogy az inzulintermelést is egy 24 órás ciklusra „beállított” óra szabályozza. A béta-sejtek ugyanis pontosan 24 óránként különleges fényt bocsátottak ki magukból.