A dohányzó terhesek gyermekei később kövérebbek
A terhességük időszakában is cigarettázó asszonyok serdülőkorú gyermekei között gyakori a káros, hasi elhízás.
A várandós asszonyok között sokan nem hagyják abba a rendszeres dohányzást, noha a szakorvosok már jó ideje figyelmeztetnek a terhesség alatti cigarettázás veszélyeire. Több vizsgálat jelezte, hogy ezek a babák kisebb súllyal jönnek a világra, légzési gondokkal küszködhetnek, gyakoribb közöttük a hirtelen újszülöttkori szívhalál is.
Zdenka Pausova és munkacsoportja azzal foglalkozott, hogy a terhes nők cigarettázása befolyásolja-e tizenéves gyermekeik zsíranyagcseréjének alakulását. A hatásmód még nem ismert, de azt már kimutatták, hogy a nikotin lerakódik a magzat testében, és sokkal tovább marad ott, mint az anyáéban.
Állatkísérletek is igazolták, hogy megszületés előtt a magzat agyának bizonyos területeit a nikotin befolyásolja, éppen azokat a központokat, amelyek az éhséget, illetve a kalória elégetését szabályozzák.
A kutatók most arra voltak kíváncsiak, hogy a terhesség időszakában a kismama dohányzása fokozza-e majdan tizenéves gyermekének zsírlerakódását – tehát abban a korban, amikor a fiatalok gyorsan nőnek és testsúlyuk is jelentősen növekszik.
Az Obesity szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint a munkacsoport félezernél több, 12–18 éves fiatalt vizsgált. A tizenévesek felének az édesanyja a terhesség alatt is folyamatosan dohányzott. Ezeknek a gyerekeknek a születési súlya átlagosan 300 grammal volt kisebb, mint a nemdohányzó asszonyok gyerekeié. A kanadai kutatók mágneses rezonanciával mérték a zsír mennyiségét a gyerekek testében, így megállapítható volt a hasüregben, a szerveket körülvevő zsírszövet aránya a bőr alatti zsírhoz képest. Ennek az a jelentősége, hogy a kedvezőtlen, a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőjeként veszélyt jelentő elhízás a hasi zsír.
A korai gyerekkorban még nem volt különbség a terhesség alatt is dohányzó és a cigarettát soha nem szívó asszonyok gyermekeinek testsúlya vagy zsírszövetének eloszlása között. A késői tizenévesek fejlődése viszont alaposan különbözött.Azok a 17–18 esztendős fiatalok, akiknek az anyja terhesség alatt cigarettázott, átlagosan 26 százalékkal több zsírszövetet viseltek a bőrük alatt, mint a nemdohányzó asszonyok gyerekei. Még nagyobb volt a különbség a veszélyes, hasi elhízás szempontjából: ott a zsírszövet 33 százalékkal volt több.