Ha a cukorbetegség úgy terjed, mint eddig, akkor a csatlakozó betegségek miatt finanszírozhatatlan lesz az egészségügyi rendszer. Drezdában megkezdődött a diabétesz megelőzését szolgáló hatodik világkongresszus, amelyen 63 ország képviselői vesznek részt.
A helyszín a Drezdai Nemzetközi Egyetem, amely Németországban egyedüliként kínál prevenciós medicína kurzust. A népbetegség terjedésének megállítására Peter Schwarz professzor azt javasolta: hozzanak létre Németországban nemzeti diabétesz-regisztert. A finn tapasztalatok szerint ezzel javítani lehetett az orvosi kezelés minőségét és csökkenteni tudták a költségeket.
A regiszter segítene abban, hogy megállapítsák: milyen betegségeket okoz a diabétesz. Így például azt feltételezik, hogy az összes szívinfarktus hetven százaléka a cukorbetegségre vezethető vissza. Ezen kívül a depresszió, a demencia, a magas vérnyomás, a vakság vagy az amputációk mind-mind a következmények közé tartoznak.
Az érintetteket jobban lehetne tájékoztatni, és könnyebben lehetne tanácsokat adni nekik, mondja Schwarz professzor, aki a kongresszus elnöke. Szászországban több mint egy hónapja vezették be a regisztert, amelybe a betegek önkéntes alapon bejegyeztethetik magukat. „Ez olyan, mint a páciensek, képviselőik és a tudomány koalíciója” – vélekedett a professzor, hozzátéve, hogy egészségpolitikai szempontból is igen hasznos a regiszter, mert döntések előtt nagyon gyorsan meg lehet tudni a páciensek véleményét.
A német orvos egyúttal egy közös európai megelőzési programot sürgetett, ugyanis a lakosság 33–37 százaléka genetikai okokból hajlamos az elhízásra és emiatt esetükben nagyobb a cukorbetegség kockázata. Sok érintett egyáltalán nem tud erről, pedig a betegség járványszerűen terjed.
Csak Németországban 8,9 millió a cukorbeteg, további négy millióan eddig észre sem vették, hogy diabéteszben szenvednek. Tíz év múlva a betegek száma elérheti a 14 milliót, a látens diabéteszesek pedig hat millióan lehetnek, ez 2020-ban az ország összlakosságának csaknem egynegyede lesz.
A The Lancet című orvosi folyóirat közzétették egy átfogó elemzés eredményeit, amely feltárja az első vércsoport egyedi jellemzőit, írja a Magyar Hírlap.
Popovics Péter a családjával együtt 10 évet élt Japánban, és Yokohamában (Fukushimától 180 km-re) élte át a 2011 márciusi történelmi földrengést, melynek következményei gyökeresen megváltoztatták mindannyiuk életét. Az emlékirat egyrészt a szerző gyerekeinek nyújt magyarázatot a család gyökereire, másrészt pedig feldolgozza családjuk azon megpróbáltatásait, melyekre a fukushimai atomerőműbaleset következtében az események sodrása nem adott lehetőséget. A könyv központi része a földrengés napjától számítva napi bontásban mutatja be a katasztrófa kibontakozásával párhuzamosan a velük történteket mindaddig, amíg el nem hagyták Japánt.
Nyelv: magyar...
„A Tourette-szindrómás gyermekek napi gondozása/nevelése nem sokban különbözik más gyermekekétől, azonban a Tourette-szindróma és az esetlegesen ezzel együtt...