A beszédmód változása is utalhat az Alzheimer-kórra
Az Alzheimer-kór egyre több korai jeleit észlelik az orvosok, ide értve a beszédben jelentkezőket is – írja a Magyar Hírlap.
A Bostoni Egyetem tudósai egy új mesterséges intelligencia (AI ) algoritmust fejlesztettek ki, amely elemzi az enyhe kognitív károsodással (MCI) szenvedők beszédmintázatát.
A csapat 2024-ben publikált tanulmánya folytatja korábbi kutatását, amelyben modellt képeztek ki – több mint ezer személy hangfelvételei alapján – a kognitív károsodás pontos kimutatására. Az új algoritmusukat 166, 63 és 97 év közötti MCI-ben szenvedő személy átírt hangfelvételén képezték ki.
Mivel a csapat már tudta, hogy kinél alakult ki Alzheimer-kór, a gépi tanulási megközelítés segítségével olyan jeleket lehetne találni az átírt beszédükben, amelyek összekapcsolják azt a kilencven embert, akiknek a kognitív funkciói leépülnek az Alzheimer-kórban.
A betanítás után az algoritmust fordítva is lehetett alkalmazni: megpróbálni előre jelezni az Alzheimer-kór kockázatát olyan beszédminták átiratai alapján, amelyeket korábban soha senki nem dolgozott fel.
A végső prediktív pontszám eléréséhez további fontos tényezőket is hozzáadtak, beleértve az életkort és az önbevallás szerinti nemet.
A korai felismerés több lehetőséget ad a betegség és annak progressziójának tanulmányozására, és a hatékony kezelés kidolgozására.
Az ismert Alzheimer-kóros betegek részt vehetnek a klinikai vizsgálatban, ami egy olyan teszt, mely gyorsan és olcsón elvégezhető, akár otthon is, és a jövőben akár okostelefonos alkalmazáson keresztül is futtatható – írja a Magyar Hírlap.