3D-nyomtatással készítenek emberi fülimplantátumot
A Weill Cornell Medicine és a Cornell Engineering kutatói olyan mesterséges emberi fület hoztak létre, amely természetes anyagokból készült, és megszólalásig hasonlít az emberi fülre, írja a GyártásTrend.
A technológia testre szabható, vagyis az adott beteg egészségügyi adatai alapján (fülméret, vércsoport, stb.) egy pontosan illeszkedő implantátumot hozhatnak létre. A szakértők szerint az új technológiánk bravúr elsősorban a veleszületett fülrendellenességgel születetteknek, illetve a baleseti sérülteknek jelenthet hatalmas segítséget.
A fülpótlást hagyományosan a páciens testéből származó porcból végzik. Például a gyermekkorú páciens bordáiból nyernek porcot. Az eljárás meglehetősen invazív és fájdalmas lehet, ráadásul hegesedést okozhat a porckivágás helyén.
A fülrekonstrukció olyan műtéti eljárás, amely a fül külső részét javítja vagy újjáépíti. A műtét a születéskor meglévő külső fül rendellenességeit is orvosolhatja. Helyrehozhat például égési sérülésekből eredő roncsolást is. A kutatók ezzel szemben most olyan, állatokból származó sterilizált porcot használtak, amelyeket a fertőzés esélyének csökkentése érdekében különleges eljárással kezeltek. Az óvintézkedéssel csökkentették a recipiens immunrendszere általi kilökődés valószínűségét. A csapat ezután a sterilizált porcot fül alakú műanyag állványzatra helyezte. A 3D nyomtatási technikával olyan állványzatokat hoztak létre, amelyek méretei és görbületei pontosan követik a rekonstrukcióra szoruló egyén fülét. Ennek eredményeképpen egy jól meghatározott anatómiájú, az emberi fülhöz majdnem teljesen hasonló fület sikerül előállítani.
Az új, 3D-fül tapintásra is hasonlít a természeteshez. Rugalmasabb és ellenállóbb, mint a természetes porc, amely könnyebben szakad. A kutatót további tervei között szerepel, hogy biokémiai úton erősítik a mesterséges fület, például kondrocitákat, amelyek a fülporcot erősítő rugalmas fehérjéket kevernének hozzá, közli az Interesting Engineering nyomán a lap.