hirdetés
hirdetés

Prof. Dr. Papp Zoltán cikkei

  #1
2005-01-01 00:00:00

Szülés után jelentős vérveszteséghez vezethetnek a terhesség alatt fokozatosan kialakuló keringési változások, az esetleges lepényrész- visszamaradás, a beágyazódási rendellenességek, valamint az uterus-izomzat rendellenességei, sérülései. A nőgyógyászati gyakorlatban elsősorban a daganatos betegségek miatt megnövekedett lokális keringés, az érújraképződések kapcsán kialakuló diffúz vérzések, illetve a szövetpusztulás eredményezte artériás vérzések ellátása jelent nagy kihívást. Amennyiben a vérzéscsillapítás lokálisan, mechanikai úton és/vagy a hemosztázist elősegítő egyéb lehetőségek kihasználásával sem sikeres, a vérzés forrásához vezető nagyobb erek lekötése jön szóba.

Ehhez a kismedence anatómiája kedvező, hiszen a szerveket ellátó artériák száma nem nagy, ráadásul viszonylag könnyen megtalálhatók. Ennek ellenére korábban bizonyos fenntartások is megfogalmazódtak a módszerrel kapcsolatban; ezek a kismedencei vérellátás megszüntetése következtében a szervek sérülésétől, esetleges elhalásától való félelemből eredtek.

 Az elvégzett vizsgálatok igazolták, hogy a ligatúra felhelyezését követően a kismedencébe jutó vérmennyiség körülbelül a felére csökkent, ugyanakkor az is megállapítható volt, hogy az arteria hypogastrica törzsének lekötésétől disztálisan magában az érben, illetve a kollaterális ágakban a véráramlás fennmaradt, így a szervek oxigén- és tápanyagellátása nem szűnt meg.

hirdetés
hirdetés
hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.