hirdetés
hirdetés

DR. Bardócz Mariann cikkei

  #1
2003-03-01 00:00:00

Hasnyálmirigy-pseudocysta

A pancreatitisben szenvedő betegeknek a legtöbb gondot az a nehezen csillapítható fájdalom okozza, amelyet gyakran pseudocysta idéz elő. A pancreatitises fájdalom kialakulásában azonban más kórfolyamatok is szerepet játszanak, a pseudocysta pedig korántsem fáj mindig, és gyakran spontán visszafejlődik. Mikor kell szikét vagy endoszkópot ragadni, és mikor jobb csak obszerválni?

A hasnyálmirigyben pseudocysták általában akut vagy krónikus pancreatitis eredményeképpen alakulnak ki. A valódi cystáktól az különbözteti meg őket, hogy tartalmukat, a hasnyálmirigy-váladékot nem hámszövetből álló fal, hanem csak kötőszövet veszi körül. Ha az elváltozás panaszokat okoz, általában visszatérő hasfájás, hányinger, hányás, étvágytalanság vagy fogyás hívja fel rá a figyelmet; máskor mellékleletként derül rá fény. A pseudocysták fele spontán felszívódik, és nem igényel kezelést.

Kezelni kell viszont a panaszokat okozó, valamint a hat centiméternél nagyobb elváltozásokat. Az első – minden egyéb beavatkozás előtt elvégzendő – teendő az endoszkópos retrográd pancreatographia, amely választ ad arra a kérdésre, hogy van-e összeköttetés a pseudocysta és a mirigy vezetékrendszere között. Szerencsés esetben a pseudocysta összefügg valamelyik ductussal, ilyenkor a Vater-papillán át az üregébe vezetett katéterrel kiüríthető.

hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.