hirdetés
hirdetés

Egyesített Szent István és Szent László Kórház, Semmelweis Egyetem, Infektológiai Tanszéki Csoport Dr. Ludwig Endre cikkei

#1
2017-04-20 05:18:00

A szepszisről alkotott modern elképzelés az 1980-as évek elejére tehető, amikor felismerték, hogy az infekciók kapcsán kialakuló klinikai kép a szervezet patogéninvázióra adott válaszreakciója. Ez élesen szemben állt azzal a korábbi elképzeléssel, amely szerint a szepszis a véráramba került baktériumok direkt károsító hatásának következménye. Az is kiderült, hogy az észlelt patofiziológiai eltérések nem infekcióspecifikusak, hanem hasonlóak a szervezet legkülönbözőbb, más noxákra, pl. pancreatitis, égés stb. adott válaszreakciójával.

#2
2014-05-25 06:06:00

Amennyire tisztázódtak a sebészi, illetve endoszkópos beavatkozások alapelvei az epeúti infekciók ellátásában, annyira megoldatlan az optimális antibiotikum-kezelés kérdése, hiszen világszerte jelentősen emelkedik az antibiotikumokra rezisztens és nehezen kezelhető mikrobák aránya, nemcsak nozokomiális, hanem otthon kialakult infekciókban is.

hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.