hirdetés
hirdetés

Mező Ferenc cikkei

  #1
2003-09-01 00:00:00

Példakép lehet az öngyógyító szent

Dr. Németh Attila, a Fővárosi Nyírő Gyula Kórház pszichiátriai osztályának főorvosa orvos családban született. Az öt testvérből négyen folytatták a hivatást. Érdeklődését belgyógyász, de a mentálhigiénével az elsők között foglalkozó édesapjának (a Lelki egészségünk című könyv szerzőjének) pszichológiai munkássága és Benedek István Aranyketrece fordította a pszichiátria felé.

Előbb neurológus lett; a pszichiátriai szakvizsgát 1985-ben tette le. Ekkor már a Lipóton dolgozott. „Úgy gondoltam, bele kell ugrani a mély vízbe. Jó döntés volt. Sokat tanultam a kollégáktól, de a legtöbbet a betegektől” – mondja.
– Nekünk, pszichiátereknek az egész emberre kell koncentrálnunk. Amikor kezdtem, két fő irány volt a pszichiátriában: a biológiai és a pszichoterápiás szemlélet. Az egyik szerint a betegségeket (például a skizofréniát, a depressziót) gyógyszerrel kell kezelni, a másik szerint egyedül a pszichoterápia segíthet, mivel a viselkedési zavarok oka a család, az iskola, a környezet. Rengeteget tanultam mindkét oldal kiváló szakembereitől, és integráltam magamba a tanultakat. Büszke vagyok rá, hogy ez az autodidakta módon elsajátított összegző szemlélet, amely a nyolcvanas években még nem volt általános, mára elfogadottá vált. Előbb a Haynal Imre Egyetemen indítottam be a rezidensképzést, most pedig itt az osztályon folytatom. A régi tanítványaim szép karriert futottak be. Füredi János professzorral és Tariska Péter főorvossal közösen szerkesztettük A Magyar Pszichiátria Kézikönyvét, erre a műre az Oktatási Minisztérium két évvel ezelőtt a legjobb tankönyvnek járó díjat adta, s most megjelent rövidítve, zsebkönyv formátumban is. Osztályvezető főorvosként is az integratív szemlélet híve vagyok. Ez egy túl nagy, száznegyvennégy ágyas osztály, de már kisebb, mint a régi, áttekinthetetlen képződmények. Részlegek vannak, külön vezetőkkel, több profillal. Itt van a kényszerbetegséggel foglalkozó tudományos egyesület központja. Mi szerveztük meg hazánkban elsőként a súlyos, terápiarezisztens kényszerbetegek sztereotaxiás műtéti kezelését. Az egyre növekvő számú játékszenvedélyes beteg ellátása országosan nincs megszervezve. Itt az alkohológia terápiás tapasztalatait felhasználva próbálunk kialakítani egy használható modellt.

  #2
2003-07-01 00:00:00

Legyen az ária személyes közlés

Nem szokványos zenei vagy orvosi pálya Hábetler Andrásé. A Radnóti Miklós Gimnáziumba járt, s az ottani kórusban kezdett el énekelni. „Kiszólt a hangom a többieké közül, hangos volt és hamis” – emlékszik vissza ironikusan a kezdetekre. Mániákus bogár- és kígyógyűjtő szenvedélye és alapvetően humán beállítottsága az orvosi egyetemre csábította. Közben Polgár Lászlótól, Kincses Veronikától és Ercse Margittól énekelni tanult. A kétféle elfoglaltságot nehezen tudta összeegyeztetni: nyolc év alatt szerzett orvosi diplomát. A Zeneakadémia operatanszakára a negyedévesek mellé vették fel, itt Kovalik Balázs tanítványa volt. Legfontosabb szerepe 2000-ben a Don Giovanni Maseratója Miskolcon. Jelenleg az Állami Operaház stúdiójában Oberfrank Géza a mestere. Felesége és tizenhat hónapos kislánya van. A család egzisztenciális biztonságát egy nagy gyógyszergyár orvoslátogatójaként teremti meg.

Milyen nehézséget vagy éppen előnyt jelent ez a kétlakiság?

– Örülök, hogy befejeztem az egyetemet. Pedig közben sokat bizonytalankodtam, hogy ne csak énekeljek-e. Összetett és varázslatosan érdekes dolog az emberi test működése, ezt mindenképpen érdemes volt megismernem. A diploma a művészlét buktatói közepette ad egyfajta biztonságot, miközben ugyanúgy meg kell tanulnom mindent, mint a többi fiatal énekesnek. Sőt, hátrány, hogy az énekesek többsége megalapozott zenei háttérrel rendelkezik, konzervatóriumba járt, majd a Zeneakadémiára, én meg ebbe csak valahogyan belecsöppentem. Sokkal jobban meg kell dolgoznom a zenei pontosságért.

hirdetés
hirdetés
hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.