Vége a pandémiának Németországban?
Véget ért az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) terjedésének pandémiás szakasza Németországban, vagyis már nem emelkedik robbanásszerűen az új esetek száma, mondta Christian Drosten, az egyik legismertebb német járványügyi szakértő.
A berlini Charité egyetemi klinika virológiai intézetének vezetője a Der Tagesspiegel című lapban megjelent interjúban kiemelte, hogy a SARS-CoV-2 csaknem három év után bekerült az endemikus vírusok közé, ami azt jelenti, hogy folyamatosan jelen van, de csak a terjedéséhez kedvező időjárási hatások révén marad fenn, és ritkán idéz elő járványt. Az idei téli járványhullámban a kórokozó már nem is terjed exponenciálisan, vagyis napról napra egyre nagyobb mértékben, ami azt mutatja, hogy "véget ért a pandémia", és a SARS-CoV-2 által okozott betegség (Covid-19) besimul a megszokott felső légúti betegségek közé.
Ez a folyamat azzal jár, hogy a tél végére annyira erős lesz a közösségi szintű immunitás, hogy "nyáron már alig-alig tudja majd tartani magát a vírus", hacsak nem történik valami minőségi változás a kórokozó mutációja során, amivel azonban egyelőre nem kell számolni, fejtette ki a szakember.
Az interjú új lendületet adott a járványlassító korlátozásokról folytatott közéleti vitának. A szövetségi kormányt alkotó koalíció legkisebb tagja, a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) részéről Marco Buschmann igazságügyi miniszter rögtön ki is jelentette, hogy azonnal vissza kell vonni a még érvényben lévő óvintézkedéseket. Ez vállalhatatlan "vakmerőség" lenne, és Christian Drosten sem követeli – nyilatkozott Karl Lauterbach egészségügyi miniszter, a szociáldemokraták (SPD) politikusa. A SARS-CoV-2 mellett az influenza és a légúti óriássejtes vírus (RSV) is erősen terjed, így "a klinikák tele vannak, a személyzet túlterhelt, a túlhalálozás magas, és a télnek még nincs vége", tette hozzá a miniszter, aki nemcsak politikusként, hanem az ország legtekintélyesebb közegészségügyi szakértői közé tartozó kutatóorvosként is ismert.
A SARS-CoV-2 németországi jelenlétében valóban beállt az "endémiás állapot", de a különösen veszélyeztetett embereket továbbra is védeni kell, így például maszkot kell viselni az idősgondozó intézményekben, mondta Karl Lauterbach. A harmadik koalíciós párt, a Zöldek vezető egészségügyi szakpolitikusa, Janosch Dahmen szerint is óvatosságra van még szükség. Számos jel utal arra, hogy a SARS-CoV-2 nemigen változik már, és a tél végével jelentősen visszaszorul, addig azonban az egészségügyi ellátórendszer erős terhelése miatt be kell tartani az alapvető fertőzésvédelmi óvintézkedéseket, mondta a szövetségi parlamenti (Bundestag-) képviselő.
Németországban a legtöbb járványlassító korlátozást már nyáron visszavonták, a tartományok többségében már csak a közösségi közlekedésre vonatkozó maszkviselési kötelezettség és néhány más szabály maradt meg. Ugyanakkor a felsőlégúti betegségek őszi-téli szezonja jóval erősebb, mint az utóbbi években. A Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) becslése szerint a karácsony előtti héten nagyjából 2,3 millióan fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, és 9 millió körül lehetett az új megbetegedések száma a 84,1 millió lakosú országban. A betegektől vett minták többségében, 55 százalékában influenzavírust találtak. A második leggyakoribb kórokozó az RSV 15 százalékos aránnyal. Ez főleg kisgyermekeket fertőz meg, és terjedése több tartományban már a teljesítőképességet fenyegető mértékben terheli a csecsemő- és gyermekgyógyászati kórházi osztályokat és a gyermekgyógyászati klinikákat. A SARS-CoV-2 jelenlétét a minták 5 százalékában mutatták ki.
*
Kötelező koronavírus-teszt vár mindenkire, aki a szárazföldi Kínából érkezik Japánba, jelentette be kedden a szigetország miniszterelnöke, aki a döntést a romló kínai járványhelyzettel indokolta. Kisida Fumio elmondta, hogy a december 30-án életbe lépő szabály értelmében hét nap karanténba kell vonulniuk azoknak, akiknek a teszteredménye pozitív lett.
Japán októberben nyitotta újra a járvány miatt 2020-ban lezárt határait: az érkezőktől oltási papírokat vagy közvetlenül az indulás előtt elvégzett negatív vírustesztet kérnek. Tokió ugyan már júniusban engedélyezte a külföldi turisták visszatérését, de akkor csak szervezett utazások keretében.
A regisztrált esetek száma Japánban tovább emelkedik. A szigetország jelenleg a járvány nyolcadik hullámával küzd, pénteken pedig megdőlt a napi halálozási rekord is: 371-en haltak meg a vírus okozta betegségben.
*
Világszerte 658 249 823 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 6 681 966, derül ki a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem helyi idő szerint szerda reggeli adataiból. Egy nappal korábban 657 597 820 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma pedig 6 679 975 volt.
A fertőzés 193 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 nevű vírus okozta Covid-19-nek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje: 100 496 001. A halálos áldozatok száma 1 090 561.