Új kábítószerügyi ügynökséget hoz létre az EU
Az Európai Unió tagországainak általános ügyekért felelős miniszterei luxembourgi ülésükön jóváhagyták az unió kábítószerügyekkel foglalkozó új ügynökségének létrehozását, az ügynökség kulcsszerepet fog játszani a tiltott kábítószerek jelentette egészségügyi és biztonsági kihívásokra adandó uniós válaszban, közölte a miniszterek alkotta uniós tanács.
A közlemény szerint az új ügynökség felváltja az unió Kábítószer és Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontjának (EMCDDA) működését. Az ügynökség székhelye továbbra is Lisszabonban lesz.
Közölték: a tiltott kábítószerek és a kábítószer-kereskedelem jelentős károkat okoznak a társadalmaknak, gyakran az erőszakos szervezett bűnözés kiváltó okai, és egyszerre jelentenek nemzeti és globális biztonsági kockázatot. Új ügynökségének köszönhetően az EU a jövőben felkészültebb lesz e kihívások kezelésére. Az ügynökség fő feladatai közé tartozik a vonatkozó adatok gyűjtése, nyomon követése, elemzése és terjesztése. Előrejelzéssel, kockázatértékeléssel és ajánlásokkal segíti majd a tagállamok jobb felkészültségét, valamint a kábítószerrel kapcsolatos kihívások leküzdését célzó kompetenciafejlesztést. Az elfogadott rendelet megerősíti továbbá az ügynökség szerepét a nemzetközi együttműködés területén. Az ügynökség tehát unión kívüli országokat is bevonhat a munkájába, írták.
A Kábítószer és Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontját 1993-ban hozták létre Lisszabonban. Célja, hogy tényszerű, összehasonlítható információkat nyújtson a kábítószerekről, a kábítószer-függőségről és azok következményeiről az EU és a tagállamok számára, illetve segítse a politikai döntéshozatalt, és iránymutatást nyújtson a kábítószerek kezelésére irányuló kezdeményezésekhez, tájékoztatott az uniós tanács.