2024. december. 23., hétfő - Viktória.
hirdetés
hirdetés

Tovább tüntetnek a lengyel orvosok

Újabb orvosok csatlakoznak a lengyel rezidensek két hete zajló tiltakozásához – közölte a lengyel egészségügyi dolgozókat tömörítő egyik szervezet.

A rezidensek egy csoportja október 2-án kezdett éhségsztrájkba, amelyet az egyik varsói gyermekkórházban folytatnak egymást váltva, rotációs rendszerben. Követelésük többek között az, hogy a lengyel egészségügyre az állam 2021-ig a bruttó hazai termék (GDP) 6,8 százalékát szánja, szorgalmazzák továbbá fizetésük azonnali megemelését a lengyel átlagfizetés 1,05 százalékára.

Varsóban hétfőn ülésezett a tavaly márciusban megalakított, több egészségügyi szakmát tömörítő szervezet (PZM), amelynek képviselője bejelentette: a PZM "átvállalja" a rezidensek éhségsztrájkját. "A tiltakozás mától kezdve az egész országra kiterjed" – mondta. Tiltakozásokat szerveznek Krakkóban, Szczecinben és Wroclawban, a rezidensek gördülő éhségsztrájkjához így újabb 30 ember csatlakozik.

Az egészségügyre szánt kiadások emelését hétfőn két lengyelországi szakszervezet, a Szolidaritás és az OPZZ is szorgalmazta. Az OPZZ támogatásáról biztosította a rezidensek tiltakozását. A legnagyobb lengyelországi szakszervezet, a Szolidaritás – amely korábban elhatárolódott a PZM-től, nem reprezentatívnak minősítve a szervezetet – hétfői közleményében az egészségügyi kiadások rendszerjellegű növelését szorgalmazta, valamint az orvosi fizetések "igazságos", minden egészségügyi szakmára kiterjedő emelését.

A lengyel egészségügyi tárca még a rezidens orvosok tiltakozása előtt olyan tervezetet jelentett be, amely alapján a bruttó hazai termék (GDP) 6 százalékára emelnék az egészségügyre szánt költségvetési forrásokat. Ezek az utóbbi években csak a GDP 4,4 százalékát tették ki, idén a GDP 4,7 százalékára emelkedtek. Konstanty Radziwill egészségügyi miniszter hétfő este a PAP hírügynökségnek azt mondta: csodálkozik, hogy a tiltakozó orvosok "nem hallgatják meg, amit a kormány mond". Rámutatott: az egészségügyre szánt kiadások az utóbbi években korábban nem látott mértékben emelkedtek. Megerősítette: továbbra is kész a párbeszédre. A miniszter hétfő délután egy tárcaközi munkacsoport felállításáról írt alá határozatot. A testület az egészségügyi dolgozók helyzetének javítására vonatkozó megoldásokat készít elő december 15-ig. A munkacsoportba több orvosi szervezetet, valamint a tiltakozó rezidenseket is ismételten meghívták.

(forrás: MTI)
hirdetés

Könyveink