2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés
hirdetés

Törő Klára az Igazságügyi és Biztosítás-orvostani Intézet új vezetője

Az igazgató hisz abban, hogy az egyetemi intézetnek „világítótorony” szerepet kell vállalnia a hazai igazságügyi biztosítástani szakmában.

Komoly küldetése van nemcsak az intézetnek, hanem általánosságban az igazságügyi orvostannak is, hiszen bizonyos értelemben a társadalom biztonsága felett őrködünk azáltal, hogy a helyszíni szemlét követően a bűncselekmények kapcsán mi végezzük el a boncolást – mondja dr. Törő Klára, aki július 1-je óta vezeti az Igazságügyi és Biztosítás-orvostani Intézetet (IBOI). Az új igazgató fontos céljai közé sorolja, hogy e tevékenység – amely az IBOI egyik alapfeladata – magas szinten fennmaradjon, és emellett vállaljon az intézet egyfajta világítótorony szerepet országos szinten. A tanszékfoglaló előadásában is felvetített világítótorony szimbóluma kettős. Egyrészt jelenti az iránymutatást a többi hazai igazságügyi orvostani intézet számára, amelyhez elengedhetetlen a szakmai minőség még további emelése, a világtrendek ismerete. Másrészt utal arra – fogalmaz Törő Klára –, hogy nem barokk palotát akarunk építeni, hanem egy stabil, funkcionális, de jelentős épületet, amely kölcsönhatásban van a környezetével. Az igazságügyi szakértői szakma sajátossága, hogy a klinikumtól a  nyomozóhatóságokon át a bíróságokig számos szakterülettel vannak kapcsolatban, az együttműködő szervezetekkel való jó kooperáció pedig rendkívül fontos – emelte ki.

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

Dr. Törő Klára szólt arról is, hogy szeretné, ha az intézet a jövőben még jobban követné az egyetem hármas feladatát. Az oktatási tevékenységünk eddig is magas szintű volt és – köszönhetően egyrészt a témának, valamint oktatóink teljesítményének – népszerű is a hallgatók körében. Ezt a színvonalat, érdeklődést szeretnénk fenntartani, ha lehet bővíteni, mind a graduális képzés, mind továbbképzések terén – mondta.

Az intézet tudományos tevékenységében ugyanakkor van további fejlesztési lehetőség és szükséges is az előrelépés – mutatott rá az igazgató. Beszámolt arról, hogy az intézet számára – a koreai hajótragédia áldozatainak azonosításában vállalt szerepe után – a hazai DVI (Disaster Victims Identification) felajánlott egy post mortem vizsgálatokra alkalmas CT-t, amelynek elhelyezése folyamatban van. Az új eszköz amellett, hogy az igazságügyi szakértői munkát is segíti (pl. sérülések mechanizmusának feltárása, ön- és idegenkezűség elkülönítése), számos kutatási lehetőséget is megnyit a patomorfológiai elváltozások pontos feltérképzése által. Mint Törő Klára kiemelte, kifejezetten olyan morfológiai kutatásokat erősítenének az intézetben, amelyek eredményei a klinikumban, a megelőzés vagy a diagnosztika terén hasznosulnak.

Új területként tervezi létrehozni a foglalkozásegészségügyi munkacsoportot, amely az ezzel a szakággal kapcsolatos igazságügyi szakértői munkát vállalná fel (pl. munkavégzés közbeni egészségkárosodás, toxikus hatás vizsgálata). Az ehhez is nélkülözhetetlen toxikológiai labor, valamint a genetikai labor jelenlegi magas színvonalát fontos megtartani – emelte ki. Tervei között szerepel az immunhisztokémiai vizsgálatok bővítése, a szomszédos II. Sz. Patológiai Intézettel közösen.

A tanszékvezető fő kutatási területe jelenleg a környezeti, elsősorban környezetmeteorológiai tényezők szerepének elemzése a hirtelen halál bekövetkezésében. Mint mondja, az ELTE Meterológiai Tanszékével közösen számos érdekes dologra figyeltek fel a klímaváltozás kapcsán az esetszámokat elemezve; ez a kutatási téma is folytatódni fog az intézetben.

További információk az egyetem honlapján

(forrás: semmelweis.hu)
hirdetés

Könyveink