2025. május. 22., csütörtök - Júlia, Rita.
hirdetés
hirdetés

Több, mint szerep: mit hoz ki belőlünk a szülővé válás?

Újjászületés, felelősség és hierarchia – elsőre talán nem ezek jutnak eszünkbe a szülőségről, mégis e három szóval jellemezte Nádai Anikó, Pintér Ada és Szabó András Csuti azt, hogy mit hozott számukra az anyává, illetve apává válás. A Sudocrem Anyakadémia A Család Nemzetközi Napja alkalmából tartott háttérbeszélgetésén őszintén meséltek tapasztalataikról, miközben a szülőség pszichológiai vetületeit Reinhardt Gabriella pszichológus segített mélyebben megérteni.

A beszélgetés során szó esett a szülőséggel járó személyiségformáló változásokról, az új szerepekkel való egyensúlyozásról, az önismereti utazásról és a rugalmasság fontosságáról.

Egy gyermek születésével a nő is újjászületik – anyaként, egy új szerepben. De nemcsak anya lettem, hanem egy egészen új önmagam is. Más lett a fókuszom, a türelmem, a határaim – minden – mesélte Nádai Anikó annak kapcsán, hogy miben változott meg gyerekei születése után, akivel Pintér Ada is egyetértett és azt is hozzátette, hogy ő mindemellett azt érzi, hogy sokkal felelősségteljesebb lett a gyerekei születését követően. Az apákra is hatással van a szülővé válás. Szabó András Csuti szerint megváltozik a családon belüli hierarchia: „Az ember megtanulja, hogy már nem ő az első a családban, és a saját igényei helyett a gyerekek szükségletei válnak elsődlegessé. A szülőség olyan folyamat, amely során az ember folyamatosan újradefiniálja önmagát.

Új szerepek, új egyensúly

Az eseményen részt vett az Anyakadémia szakértője, Reinhardt Gabriella pszichológus is, akitől megtudtuk, hogy a szülőség valódi személyiségformáló erővel bír – egyszerre kell helytállnunk szülőként, párként, munkavállalóként és barátként, miközben próbáljuk megőrizni az egyensúlyt ezek között a szerepek között. Ez az új élethelyzet nemcsak értékrendváltással, hanem egy mély önismereti utazással is jár, ahol a korábbi elképzeléseket gyakran felülírja a valóság. Fontos, hogy rugalmasak maradjunk, és elfogadjuk, hogy nem lehetünk mindig tökéletesek. Még az agyunk is másként működik – a szülőség hatására megjelenő érzelmi hullámzások és ösztönös reakciók nem gyengeségre, hanem természetes emberi működésre utalnak. Ha ezt felismerjük, könnyebben leszünk együttérzőek – nemcsak gyermekünkkel, hanem saját magunkkal szemben is.

Sminkbaba és birkózóbajnok: szülőként bármire képes vagy

Azt, hogy a rugalmasság nagyon fontos, mindhárom influencer megerősítette.

Meglepett, milyen sokoldalú tudok lenni – egyszer sminkbaba vagyok a lányomnak, máskor birkózó bajnok a fiamnak. Emellett pedig sokkal türelmesebb és rugalmasabb vagyok, mint gondoltam. A szülőség előtt az ember tapasztalatokat gyűjt, útját keresi. Amikor szülővé válik, ez egy komplexebb, mélyebb létezési forma lesz. A gyerekek előtti időszak inkább előszó volt – most érzem, hogy a helyemen vagyok – mesélte Csuti, akivel az anyukák is egyetértettek.

Az önképem ugyanaz, a prioritás viszont teljesen más, hiszen a gyerekek kerültek az első helyre – egészítette ki Ada, Anikó pedig arról beszélt, hogy sokkal tudatosabban van jelen gyerekei életében.

Nem baj, ha lekopnak a felszínes barátságok

Persze a szülővé válás a baráti kapcsolatok változását is magával hozza.

Az én kapcsolataim letisztultak. A felszínes vagy időrabló barátságok elmaradtak, és a valódi barátságok még mélyebbek lettek. A párkapcsolatunkban is újra kellett tanulni egymást – egy új szerepben, szülőként is mesélte Anikó, de Ada és Csuti is hasonlóképpen élték meg az emberi kapcsolatok átalakulását. A beszélgetésen az is szóba került, hogy mi az, amire egyáltalán nem számítottak az influenszerek.

Arra biztosan nem, hogy három éven át nem fogunk aludni nevetett Anikó, majd folytatta – viccet félretéve, amikor Patrik megszületett, minden új volt, és úgy éreztem, semmire sem vagyok igazán felkészülve.Amikor Alexet vártuk, azt hittem, már semmi nem tud meglepni. Nagyot tévedtem. A két fiamat össze sem lehet hasonlítani – ahogy az anyaságomat sem. Ada nem számított arra, hogy a szeretetnek ilyen elképzelhetetlen foka is létezik, illetve arra sem, hogy mindig lesznek meglepetések.

Az önidő nem luxus

A pszichológus szerint az egyik legfontosabb üzenet, amit minden szülőnek érdemes megfogadnia: „Abból tudsz adni, ami neked van.”

Az influenszerek is hangsúlyozták, hogy szükség van az énidőre, a tudatos párkapcsolat-építésre, és az önmagunkról való gondoskodásra.

Rájöttem, hogy az önidő nem luxus, hanem szükséglet... Randizni és minőségi időt együtt tölteni, ahol újra férfiként és nőként működhetünk – fogalmazott Anikó. Csuti pedig hozzátette: egy időre háttérbe szorult az edzés, ami utólag nagy hibának tűnik, mert amikor újrakezdte, az nekem a fókuszt és a belső békét adta vissza.

Nem tökéletesnek kell lenned, csak legyél jelen

A beszélgetés végén mindannyian egyetértettek abban, hogy a szülőség nem a tökéletességről, hanem az önazonosságról, rugalmasságról és jelenlétről szól.

Légy gyengéd magaddal! Nem baj, ha nem vagy tökéletes – a gyerekednek pont rád van szüksége – emlékeztetett Anikó. Ada arra buzdított, hogy „éljük meg a pillanatokat”, míg Csuti szerint „egy közösen megélt élmény, lelki fröccs segít újra rátalálni az egyensúlyra, különben észre sem vesszük a szülőség szépségeit.” Gabriellapedig azt hangsúlyozta: „soha nem késő újratervezni – a rugalmasság kulcs lehet a harmonikusabb mindennapokhoz.”

(forrás: antikd.hu)
hirdetés

Könyveink